גמילה ממוצרי שיער: למה זה לא עובד לך?

אוריין פז | מרץ 30, 2020

שהייה ממושכת בבית גורמת למתולתלות רבות לנסות "לגמול" את השיער שלהן ממוצרי עיצוב. בלי לשים קרמים, מוסים, סרומים או גלייזים, גם לא כאלו שנרקחו בבית, פשוט לצאת מהמקלחת עם השיער כפי שהוא.

אבל את? את חפפת, ניגבת, המתנת כמה ימים אפילו שבועיים ולא ראית שום שינוי. למה זה קורה? ומתי, אם בכלל, תראי את השינוי המיוחל?

גמילה: למה לעשות את זה בכלל?

האמת שגמילה היא מילה מצחיקה לתיאור הסיטואציה הזו. השיער שלנו הוא אוסף תאים מתים, הוא לא ייצור חי והוא לא משתכר עד קלות כשהוא עטוף בקרם. ולכן מעתה נקרא לזה "להמנע".

ישנה תיאוריית קונספירציה שחברות התמרוקים מנסות בתחמנות לגרום לשיער שלנו להתמכר למוצרים כדי שנמשיך להשתמש בהם. אבל בואו, קשה לי להאמין שמבחינה עסקית איזושהי חברת תמרוקים תרצה לעשות נזק ללקוחותיה במודע, זו תהיה ירייה ברגל.

מה שכן קורה בפועל הוא שהרבה מהרכיבים שנמצאים במוצרי העיצוב שלנו, קיימים גם במוצרי החפיפה שלנו (ויש אפילו יצרנים שמבחינתם מסכה וקרם זה אותו המוצר). ולכן הסיבה היחידה שאולי כדאי להפחית את השימוש דווקא ממוצרי העיצוב, ולא ממוצרי החפיפה, היא בשביל חיסכון.

האם באמת אפשר להמנע ממוצר עיצוב לשיער?

האם עדיף להשתמש במוצרים טבעיים בלבד?

אם היו שואלים אותי את זה מלפני כמה שנים, הייתי אומרת "ברור" בלי לחשוב פעמיים. היום אני יודעת שזה קצת יותר מורכב מזה. זה שיש רכיבים שהופקו באפן מלאכותי, זה לא אומר שהם בהכרח לא טובים לנו (תרופות למשל, שנכנסות ממש לתוך הגוף, הן מלאכותיות לחלוטין, מה הייתה תוחלת החיים היום אילולא היו קיימות תרופות?). במקביל לכך, זה שרכיבים הם טבעיים זה לא אומר שהם בהכרח בריאים לנו, הרי לא חסרים רעלנים ואלרגנים בטבע.

כך שהתשובה לשאלה "האם עדיף להשתמש אך ורק במוצרים טבעיים?" היא לדעתי לא. מה שכן צריך לעשות זה בלי מנוס, לבדוק את רשימת הרכיבים, ולהמנע ככל הניתן מרכיבים הידועים לנו כמזיקים (וגם כאן, אצל כל אחת ההגדרה למזיק היא שונה: מזיק מבחינה בריאותית? מזיק מבחינת מראה השיער? לא תמיד זה זהה). נכון, זה לא פשוט לעבור על הרכיבים למי שלא מבינה בנבכי הכימיה למתולתלות כאן, אבל אם אינך מתכוונת לעשות זאת, אז גם אין טעם שתרוצי למחלקת הטבע בסופר ותרכשי את המוצר היקר ביותר שם. כי לצערינו, זה לא מבטיח שום דבר על מה שהוא מכיל.

האם עדיף להשתמש במוצרים טבעיים?

האם השיער שלך יכול להחזיק מעמד ללא מוצרי עיצוב?

אם תקראי את שלל התגובות בקבוצת מתולתלות יהיה קשה להבין מה זה אומר שיער "גמול", משום שכל אחת נמנעת מדברים אחרים, וזה מאוד מאוד משפיע. או יותר נכון: לא משפיע. כי כבר ניכר הייאוש מהתגובות ועל כן כדאי לעשות סדר בכמה שיטות שונות:

שימוש בשמפו ומסכה (או מרכך) תעשייתיים רגילים וזהו, ללא מוצרי עיצוב

כמה זמן צריך להתמיד?

מאחר והשיער לא חווה בעצם שום שינוי (את עדיין משתמשת באותם מוצרי חפיפה), לא סביר שהתמדה רבה תשנה כאן משהו. את השפעת מוצרי העיצוב השמפו ינקה לגמרי תוך מספר חפיפות מצומצם (1-3) ולא תצטרכי להמתין מעבר לכך על מנת לראות האם יש הבדל. עם זאת, אסייג ואגיד שאם את נוהגת להשתמש במוצרי שיער המכילים רכיבים העלולים לייבש (אלכוהול, לרוב נמצא במוסים, וסיליקונים מסויימים), בעוד במרכך/מסכה הם אינם, השיער ירגיש מעט פחות יבש לאורך זמן.

למי הסיכוי הגדול ביותר להצליח כאן?

בעלות תלתלים "יציבים", לא רכים מדי, שאינן זקוקות מלכתחילה למוצרי שיער כדי ליצור צורת S מהתלתלים. וגם, לכאלו שחופפות בכל יום ואינן זקוקות ליציבות.

טיפ

רבות מהמשתמשות בשיטה זו, עושות גם את STC, מה שגורם לתלתלים להחזיק מעמד קצת יותר משום שחלק קטן מהמרכך נותר בשיער גם לאחר מכן. אם השארתן קצת יותר מרכך/מסכה בשיער, קשה לקרוא לזה מניעה, משום שהשיער מעוצב עכשיו פשוט עם המסכה (חשוב לציין שהרכיבים של השניים בדר"כ דומים). אם השיער שלך נראה נפלא אחרי החפיפה עם STC, אבל יום אח"כ מאבד צורה, זה משהו שג'ל/גלייז בדר"כ פותר בשגרת טיפוח רגילה.

 

מדוע "גמילה" ממוצרי שיער לא עובדת לך?

וריאציה של השיטה: שימוש בשמפו תעשייתי בלבד (ללא מרכך / מסכה)

אם השיער שלך נוטה לשומניות, זה יכול להיות נפלא עבורך. אם השיער שלך יבש מאוד בדר"כ, אני לא ממליצה. השמפו חושף את הקרקפת מהשמנים שהיא כה זקוקה להם, ובמקביל השיער שלך לא מקבל שום לחות בחזרה. השיער שלך יכנס לתהליך של יובש, יובש ועוד יובש מה שעלול להסב לו נזק ואף לגרום לשבירת שיער.

וריאציה של השיטה: שימוש במרכך / מסכה תעשייתיים בבד (ללא שמפו)

אם השיער שלך יבש במיוחד בדר"כ, בחודש הראשון את תרגישי שהשיער שלך מלא לחות וברק, בכל יום הוא יהיה יותר ויותר מבריק מקודמיו. בחודש השני (ויש כאלו שירגישו את זה הרבה יותר מוקדם) הוא כבר עלול להרגיש נפול ואולי יצטברו להם קשקשים. גם כאן אני מסייגת- אם את משתמשת במרכך/מסכה שלא מכילים רכיבים מצטברים (סיליקון וכו') כמו שיש ברוב המוצרים הללו, כנראה שלא תחושי בעיות כאלו כלל והשיטה הזו תיטיב עמך מאוד. לא מומלץ לבעלות שיער שומני או דק.

המנעות משמפו, מסכה ומרכך ומכל מוצרי העיצוב (שיטת No Poo)

שיטת No Poo דוגלת בשימוש במים בלבד. השיטה מבוססת על כך שהקרקפת שלנו מייצרת שומן. השומן הזה חיוני לנו, הוא עוטף את השיער שלנו וגורם לו להראות מבריק. הסרת השומן הזה ע"י שמפו, תגרום לקרקפת לייצר עוד שומן. הפסקת השימוש בשמפו תגרום לקרקפת לייצר עוד ועוד שומן עד שהיא תבין שהיא לא צריכה יותר לייצר, תעצור והקרקפת תגיע למצב מאוזן.

כמה זמן צריך להתמיד?

בדר"כ בין שבועיים לחודש, יש כאלו שרואות תוצאות לאחר זמן רב יותר.

למי הסיכוי הגדול ביותר להצליח כאן?

לכל מי ששגרת חייה מאפשרת להמנע לחלוטין מכל מוצרי השיער.

יש לציין שמעבר לשגרת חיים, לא כל קרקפת מקבלת את השיטה הזו בהבנה. בעלות בעיות קרקפת שונות, עלולות למצוא את עצמן במצב חמור יותר ולכן יש להיוועץ עם רופא עור.

וריאציה של השיטה

לעיתים קרובות יש הנעזרות בסודה לשתיה / חומץ תפוחים בשביל לנקות או לרכך יותר את השיער, אלו הם שדרוגים נפוצים לשיטה. חשוב להגיד ששימוש בהם עלול להוציא את חומציות הקרקפת מהטווח הרצוי (ואז נפגוש בעיות אחרות כמו נשירת שיער, קשקשים ועוד). עוד על חומציות – כאן.

"גמילה" ממוצרי שיער: כמה זמן צריך להתמיד?

המנעות מרכיבים שעלולים לייבש ולהצטבר על השיער (שיטת CG)

בשיטה זו, במקום להמנע באופן גורף ממוצרים, אנו נמנעות מרכיבים מסויימים שנמצאים בכל מוצרי השיער, כלומר בוחרות מוצרים שלא מכילים את הרכיבים המסויימים הללו. הרכיבים הללו הם אלכוהול מייבש, סיליקון, שעוות למינהם וכן סולפטים. הבסיס כאן דומה לשיטת No Poo, הקרקפת מייצרת שומן שאנחנו זקוקות לו כדי לשמור על מראה תלתלים מבריק. כאן אנחנו כן משתמשות בשמפו, אבל כזה שלא מוריד את שכבת השומן הזו, ולכן עם הזמן הקרקפת תאזן את עצמה ויש טעם להמתין. להסבר מלא על השיטה לחצו כאן.

כמה זמן צריך להתמיד?

על מנת להסתגל לשיטה: החל משבועיים ועד מספר חודשים. כתלות בשמפו שבחרת.

על מנת להמנע ממוצרי עיצוב: אם את כבר זמן מה בשיטה, אין הבדל אם את מפסיקה את השימוש במוצרי עיצוב ליום או לשבועיים, השיער שלך יתנהג באותו האופן ולכן מספיקה פעם אחת כדי לדעת אם את צריכה מוצרים או לא.

טיפ

חשוב לדעת כי ישנם סוגים רבים של שמפו שמתאימים לשיטה, חלק יתאימו לך, חלק ייבשו את השיער אפילו יותר, ולכן גם אם אחרי שבועיים-חודש השיער לא נראה במיטבו, זה לא אומר שהוא לא יכול להיות כזה, יכול להיות שצריך להשתמש בשמפו אחר. זו סיבה נפוצה שגורמת לרבות להחליט שהשיטה אינה מתאימה להן.

אגב, גם כאן, למי שיש בעיות קרקפת שונות, יש להיוועץ עם רופא עור.

וריאציה של השיטה

המנעות משמפו, שימוש במרכך / מסכה בלבד – זה נקרא co wash (conditioner wash). לבעלות שיער יבש אקסטרא. אינני ממליצה לבעלות שיער דק במיוחד להשתמש בשיטה הזו משום שזה עלול "להפיל" להן את השיער. אך למי שיש שיער עבה ומרגישה שהוא יבש באופן תמידי זה יכול להיות אידיאלי.

 

לסיכום, ישנן הרבה אפשרויות ל"גמילה" של השיער ממוצרי שיער, עבור חלק מהן שווה להמתין ולראות מה אם השיער מסתגל למצב החדש, עבור אחרות אין הבדל אם אתן ממתינות יום או חודש. ולכן שווה לראות איפה אתן עומדות כאן ומה בדיוק אתן עושות. כמו כן חשוב לזכור שמוצרי שיער הם לא השטן בהתגלמותו, אין מניעה להשתמש בהם, ואין מחקר שמוכיח או רומז שהם מזיקים בכל צורה שהיא. בסופו של דבר יש לנו שיער מתולתל, הוא זקוק להמון המון לחות כדי להיות בריא, וודאו שיש לכן לחות מספקת בין אם אתן משתמשות במוצרי שיער או לא, זה מה שחשוב.