שיטה להחדרת לחות – Squish to Condish

ריקי קליין | יולי 1, 2016

ריקי

התלתלים יבשים? המדענית המתולתלת מדווחת מהשטח: השיטה שמחזירה לשיער את הלחות שאבדה!

שיער מתולתל נוטה ליובש באופן טבעי. הסיבה לכך טמונה במבנה השיערה – השיער המתולתל הוא ארוך ומפותל, מה שמקשה על השמנים הטבעיים של השיער להגיע לכל אורכיו. חשבו כמה זמן לוקח לכן להגיע אל הקרקע כאשר אתן מתגלשות במגלשה ארוכה ומפותלת (אוקי, למי יש זמן להתגלש בימנו…) הזכרו כמה את מאושרות בכל פעם שאתן רואות כמה ארוך השיער שלכן באמת, במקלחת, וכמה אתן מתאכזבות בכל פעם מחדש כאשר הוא מתייבש ומתקצר כאילו לא חשבתן שזה יקרה הפעם. או הזכרו כמה פעמים שאלו אתכן אם הסתפרתן, רק בגלל שקמתן לבוקר מלא לחות באוויר.

אז השיער אולי נראה קצר, אבל הוא ארוך ומפותל. עקב כך השיער נוטה להראות יבש, להרגיש יבש והתלתלים עלולים להראות חסרי הגדרה. אחת הדרכים לפתור זאת היא ע"י מניעת בריחה של לחות, אם באמצעות שמנים, ג'לים שונים או הפחתה בכמות החפיפות. דרך נוספת למנוע את המראה היבש היא באמצעות החדרה של לחות לשיער באופן יזום. אנחנו יכולות לבצע טיפול עמוק יותר באמצעות שימוש במסיכות או שמנים, החדרת הלחות בצורה אינטנסיבית באמצעות חום, וכן באמצעות שיטה אשר נקראת- Squish To Condish או בקיצור: STC.

Squish to Condish מתולתלות

לפני שאפרט על השיטה, להלן הכרות קצרה עם שיטת Curly Girl למי שעדיין לא התוודעה לרזי השיטה: שיטת Curly Girl או בקיצור CG, היא שיטה החוזרת אל המקורות ואל השורשים ונועדה למנוע את ייבוש השיער באמצעות מעבר למוצרים שאינם מכילים סולפאטים. חומרים אלה מנקים את השיער ביסודיות, אך אנו לא בהכרח מעוניינות בכך. שיער נקי מדי הוא שיער שהופשטו ממנו כל השמנים החיונים לבריאותו. כאשר אנו מפסיקות להשתמש בסולפאטים, עלינו במקביל להפסיק להשתמש בחומרים אשר מכילים סילקונים. הסיליקון שעוטף את השיער ומגן עליה מפני בריחה של לחות, אינו ניתן להסרה באמצעות שמפו שאינו מכיל סולפאטים, ולכן עלינו לוותר עליו לטובת חומרים עדינים יותר. במעבר לשיטת CG, במיוחד בשלבים הראשונים, אנו עלולות לגלות שהשיער יבש יותר ופחות מוגדר.

לקרקפת ראשנו לוקח זמן עד שהיא לומדת להתאזן מחדש, וניתן לסייע לה באמצעות החדרת לחות באופן אינטנסיבי. שיטת STC מאפשרת לתת לשיער זריקת עידוד ראשונית בשלבים הראשונים של המעבר לשיטת CG בהם הוא צמא כל-כך ללחות ועדיין אינו מאוזן. קיימים גם מצבים אחרים בהן השיער יבש מאוד ואנו מעוניינות לסייע לו בהחדרת לחות נוספת.

מים, מים, הבו מים!

בבסיס השיטה קיימת ההבנה שמרכך שיער לבדו אינו יכול להעניק לחות בכמות מספקת. השיער זקוק למים ולא למרכך, אך המים אינם פה בכדי להשאר, וישראל מתייבשת. אוקי- ישראל כבר איננה מתייבשת, למי שאינה יודעת, אבל השיער שלנו דווקא כן, שכן המים נוטים להתאדות ולחפש להם ענן… ומה עם המרכך? המרכך יכול לסייע בהחדרה של המים אל השיער ואיטום השיערה ומניעת יציאה של המים, ולכן השילוב המנצח של מים/מרכך הוא סוד הקסם. אם אי פעם תהיתן למה השיער שלכן כל כך יפה שהוא רטוב ויחלתן לדרך לשמור עליו במראה הזה, יכול להיות שדווקא השיטה הזו תעשה את כל ההבדל.

למה תזדקקו?

1. מרכך שיער, אתן יכולות להשתמש בכל סוג שתבחרו ובלבד שלא יכיל סיליקון.

2. מים

3. מי שמשתמשת בג'ל לאחר החפיפה יכולה בהחלט לסיים את שלב ה-STC עם ג'ל שיאטום את הלחות שהוחדרה.

אז איך עושים את זה?

התחילו בחפיפת השיער, רצוי עם שמפו נטול סולפאטים או עיסוי הקרקפת עם מרכך בלבד. שטפו את השיער היטב, ולאחר מכן על שיער רטוב ומטפטף עסו כמות גדולה של מרכך לכל אורכו.

את הפעולות הבאות מומלץ לעשות עם ראש מוטה כלפי מטה, בצורה כזו כל השיער יקבל לחות מספקת:

1. סרקו את המרכך באמצעות האצבעות לכל אורכו על מנת לפתוח קשרים ולוודא שהמרכך יגיע לכל האיזורים.

2. הוסיפו מעט מים ע"י התזת מים ישירות מראש הדוש, או ע"י חפינת מים בכפות ידיכן, והתחילו להחדיר את המים אל תוך השיער באמצעות כיוצ'וץ', ממש כפי שאתן מחדירות קרם לחות או גלייז. חלק מהמרכך יתחיל לנטוף מהשיער ביחד עם המים בתערובת לבנבנה – את התערובת המדהימה הזו אתן רוצות להחזיר בחזרה לתוך השיער ולכן המשיכו לקלוט את המים המטפטים מהשיער והחדירו אותם בחזרה לשיער.. תוכלו לשמוע מעין קול 'סקוויש'… בכל כיוצ'וץ'. זה סימן שהשיער לח דיו.

Squish to Condish מתולתלות

3. מדי פעם הוסיפו עוד מעט מים עד שסיימתן להחדיר תערובת מים/מרכך בכל השיער.

4. אם יש איזורים יבשים מדי אתן יכולות להוסיף עוד מרכך לאיזורים אלה ולהמשיך בשיטה.

5. המשיכו לכוצ'ץ' את הלחות פנימה עד שהשיער יפסיק לטפטף.

מה עושים הלאה?

זהו השלב להתחיל לבחון מה טוב לשיער שלכן- אלו מכן שמסוגלות להשאיר את כל המרכך על השיער מבלי שהדבר יכביד עליו- עשו זאת. חלק מהמרכך נשטף כבר עם המים שלא הצליחו לחדור אל השיער, ונשארה בדיוק הכמות שהשיער צריך. בעלות שיער דק ועדין יותר שלא מסוגל להתמודד עם כמויות כאלה של מרכך- התנסו בשטיפת חלק מהמרכך מהשיער לפחות באיזור השורשים. עם הזמן תדעו כמה להשאיר, אם בכלל.

אם השיער שלכן אוהב ג'ל- זה הזמן לעטוף את השיער בג'ל שישמור עליו במצבו היפה ומלא הלחות, ולאחר מכן לספוג חלק מעודפי הלחות באמצעות מגבת מייקרובפייבר וע"י פלופ אם תרצו.

קישור לסרטון בנושא:

 

לרוייה!!

 

כתבה ואיירה: ריקי קליין, המדענית של קהילת מתולתלות.

הכותבת הינה בעלת תואר שני בהנדסה כימית מהטכניון.