העזו לתלתל: סודות הפריזורה של כוכבי העבר באירוויזיון

אימבר כהן | מאי 14, 2019

השבוע ייערכו בישראל אירועי האירוויזיון, ולכבוד המאורע, ריכזנו כמה מתמודדים ישראליים בלתי נשכחים, ולו בשל פרט אחד ומיוחד: התלתלים! אז, שנתחיל?

דפנה דקל

ילדי שנות ה90 מכירים את דפנה דקל משלל קלטות הוידאו הפופולאריות של אותם ימים, ובייחוד "זרעים של מסטיק". בשנת 1992, על הבמה הגדולה בשוודיה, תלתליה של דפנה דקל עיטרו את הבמה, כשהיא מפזזת לצלילי השיר "זה רק ספורט".

Dafna Dekel D941-056 (cropped)

דפנה דקל, שנת 1999. קרדיט: ישי https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

בהנפת ראש מתולתל וג'קט וורוד, דקל הסתובבה אל הקהל ופצחה בשירה. אחד הדברים הבולטים ביותר בתסרוקת של דקל מאותן שנים הוא הפוני שקישט את פניה. בשנת 2000 דקל כיכבה באחת הסדרות המוצלחות של ערוץ "הופ", הלוא היא "דפנה ודודידו" ובה אמנם לא ניתן לראות את הפוני המתולתל, אבל נדמה שהוא פשוט ארך והתמזג עם יתר התלתלים. נוסף לכך, שיערה נראה הרבה יותר מסודר וגלי לעומת מראהו באירוויזיון. האמת היא שעם השנים, התלתלים הוחלפו בשיער גלי יותר ויותר, והשאלה המתבקשת היא, האם מדובר בשינוי מכוון או שמא בשינוי במבנה השיער?

דפנה דקל

דפנה דקל, שנת 2000. קרדיט: ישי CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

שרית חדד

מי שזוכר את המראה הראשוני עמו שרית חדד פרצה לתודעה באלבומה הראשון "ניצוץ החיים" (1995), יודע לומר שאת ראשה מילאו תלתלים אדמוניים מרהיבים לצד פוני חלק. כמו כן, בשנת 1999, יצא אלבומה "כמו סינדרלה" כשבעטיפת האלבום ניתן לראות בבירור שתלתליה של חדד עוצבו באמצעות בייביליס, והפוני? ובכן, הפוני נעלם מהאופק.

שרית חדד

שרית חדד "כמו סינדרלה"

שנת 2000, הביאה איתה שינוי מובהק בנראות השיער של חדד, כשהוא הפך לקצר במיוחד. אבל לצד השינוי במראה התלתלים, אנחנו עדיין כאן כדי לדבר על האירוויזיון. ובכן, בשנת 2002, שרית חדד נבחרה לייצג את ישראל באירוויזיון, והתלתלים? הם לא היו שם.

עם הזמן, השיער ארך אבל התלתלים לא שבו. מה שכן, שיערה של חדד אינו חלק לחלוטין, ועדיין ניתן להבחין בלא מעט תמונות עדכניות בעיצוב גלי קליל.

משה דץ

כאן נולדתי, כאן נולדו לי תלתליי! בשנת 1991 משה ואורנה דץ ייצגו את ישראל באירוויזיון שהתקיים ברומא עם השיר "כאן", שהגיע למקום השלישי והמכובד. אורנה דץ הופיעה על הבמה עם שיער גלי ומעט מנופח כיאה לתקופה, אבל גולת הכותרת היו כמובן תלתליו של משה דץ שהופיעו בתסרוקת שאפיינה אותו כל כך באותה תקופה. עם השנים, דץ נתן דרור לתלתלים, כך שכיום, ניתן למצוא לא מעט תמונות שלו מעוטר בתלתלים ופוני.

כאן נולדתי

כאן נולדתי. אורנה ומשה דץ

עופרה חזה

עופרה חזה היא אחת הזמרות הגדולות ביותר שידע הזמר הישראלי, ובשנת 1983 היא ייצגה את ישראל באירוויזיון (לאחר שגרפה את רוב הקולות בקדם אירוויזיון, והותירה את ירדנה ארזי במקום השני – השמועות אומרות ששם החל הסכסוך בין המעריצות של השתיים).

על הבמה באירוויזיון, תלתליה של עופרה לא נראו במלוא הדרם, אבל מה שכן ניתן לראות שיער גלי שעוצב באמצעות עזרים שונים, ואינו טבעי. האמת היא שהשמועות מספרות שעפרה לא נהגה לטפח את התלתלים, ודווקא העדיפה פן על פני השיער הטבעי שלה, ויותר מזה, סופר כי באחד הימים מעריצה ראתה אותה בכניסה למספרה עם שיער מקורזל, ועפרה סיפרה שמדובר בפרמננט למרות שזה היה השיער הטבעי שלה.

אבל איפה החל השינוי? ובכן, האלבום "שירי תימן" שיצא בשנת 1984 היה נקודת המפנה, ושם באמת אפשר היה לראות קצת יותר תעוזה מבחינת התלתלים, שנראו מסודרים באופן טבעי, יש שאומרים שמדובר במעין קלף שהיא השתמשה בו כדי להמחיש את החזות התימנית. אבל האם באמת מדובר בניסיון להתחבר לשורשים (תרתי משמע), או שאולי זה היה טרנד של אותה התקופה?

Ofra Haza (Cutout)

עופרה חזה ז"ל. קרדיט: נחום אסיס. CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

מה שבטוח, בשנת 1997, כבר ניתן למצוא תמונות של עפרה עם שיער מעוצב ותלתלים הרבה יותר מוגדרים מאשר בעבר.

שלומית אהרון

שלומית אהרון ייצגה את ישראל באירוויזיון בשנת 1981, יחד עם להקת "הכל עובר חביבי", שם הם ביצעו את השיר "הלילה". והשיער? גלי ומנופח! והשיק? שביל בצד!

התלתלים הטבעיים שלה הרבה יותר מתולתלים ונפוחים מאשר התלתלים שכיכבו על במת האירוויזיון, ואפשר לראות את זה בתמונות ברחבי הרשת, למרות שלא ניתן לדעת אם השינוי נעשה במכוון או שאולי השיער השתנה עם השנים.

השנה היא 1984 ושלומית מופיעה בתכנית "סיבה למסיבה". פה אפשר לראות שהתלתלים שלה לא מוגדרים, והשיער מגיע עד הכתפיים, הנפח מאוד ניכר, והיא אפילו מצוידת בפוני עם סלסול בקצוות.

נדמה שהיו לא מעט שינויים בתסרוקת של שלומית אהרון, אבל לא משנה מה, וגם אם זה נעשה בצורה מאופקת, כמעט תמיד היא שמרה על התלתלים. יחד עם זאת, עדיין ניתן לראות שהשיער אינו אחיד ובין התלתלים מצויות גם כמה שיערות חלקות.

Shlomit Aharon

שלומית אהרון. קרדיט: אבשלום לוי‏ CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

יזהר כהן

אחרי שדיברנו על לא מעט מתולתלות (ומתולתל!), הגיע הזמן לתת כבוד לישראלי הראשון שזכה באירוויזיון, מה שקרה בשנת 1978.

לא מעט תסרוקות מתולתלות היו לו, ליזהר כהן, אם זה היה אפרו, או אם זו הייתה תסרוקת מאופקת יותר. כמו כן, אפשר למצוא קווי דמיון לתסרוקת של משה דץ מ1991, בה השיער מגיע עד לסוף העורף, אבל אין ספק שליזהר היו הרבה יותר תלתלים על הראש, אז למרות שמדובר בתסרוקת באותו קונספט, עדיין הלוק הוא לוק שונה לחלוטין. היום התלתלים של יזהר הרבה יותר מוגדרים ומסודרים, מי יודע אולי הוא שמע על שיטת CG?

אז מה היה לנו?

ישראל שלחה כמה וכמה נציגים מתולתלים לאירוויזיון, כך שהקהילה שלנו בהחלט קיבלה ייצוג הולם גם שם (למרות שלא הייתה קיימת בשנים הללו, אבל לא להיות קטנוניות ;-)). בשנות ה90 ניתן לראות מגמה בולטת של מתולתלות עם פוני, בין אם מדובר בפוני חלק או בפוני מתולתל, ואילו לקראת שנות ה2000 והלאה חל שינוי במראה השיער, הפוני נעלם מה שניכר גם אצל דפנה דקל וגם אצל שרית חדד.

כמו בעולם האופנה, כך גם התלתלים עוברים שינויים רבים ומגמות שונות. אבל אין ספק שכיום יש מודעות הרבה יותר גבוהה לטיפוח השיער, ואנחנו יכולות לראות לא מעט מתולתלות גאות בטלוויזיה, וזה חברות – אחד ההישגים הגדולים של הקהילה שלנו!