שיער צבוע ושיטת Curly Girl: זה כן הולך ביחד

ריקי קליין | נובמבר 4, 2019

ריקי
הי, את! עוקבת אחרי שיטת Curly Girl? בוודאי לא תרצי שכל ההשקעה והמאמץ שלך יהיו לחינם כאשר את צובעת את שיערך. לא עוקבת אחרי שיטת Curly girl? בסדר גמור, את לא חייבת. בכל מקרה, אולי תרצי לדעת מה כדאי לחפש כשרוצים לקנות צבע חדש, איך למקסם את השימוש בהם ואיך להקטין את הנזק שעלול להיגרם לשיער.

 

נשים צובעות את שיערן משחר הימים, בהתחלה עם חומרים מבוססים על צמחים, ועם התפתחות המדע והטכנולוגיה – עם חומרים כימיים אשר מסוגלים לחדור לשכבות העמוקות יותר של השיער, מה שמאפשר עמידות גבוהה יותר ואפשרויות רבות יותר. עם השנים התפתח ענף שלם של צבעי שיער "טבעיים", "אקולוגיים", "עדינים", "ללא חמצן", "ללא אמוניה", "לא ריח", "ללא סיכון בריאותי" ו"ללא קשר בין המצולמת לבין המציאות כי היא בכלל ערוכה בפוטושופ", הרי אין כזה דבר צבע טבעי שהוא גם עמיד וגם מכסה 100% שיער לבן. וכמובן שצבע לשיער לא באמת יכול לטפח אותו.

אם זה לא מספיק, גם שיטת curly girl הולכת ומתפתחת ומביאה איתה משב רוח מרענן של מוצרים ייחודיים, השלובים בטכניקות מסובכות וכללים מיוחדים, שלפעמים משאירים אותנו יותר מבולבלות ממה שהיינו קודם.

באנו לעשות קצת סדר בכל הבלאגן, ובכל השערות הסוררות (למרות שאנחנו אוהבות אותן גם ככה), ולאפשר לכן להחליט בעצמכן מה טוב ומה לא.

Curly Girl ושאר ירקות

קודם כל spoiler קטן, התשובה (לפחות לאחת השאלות) היא: כן! אפשר לעקוב אחרי שיטת curly girl ובכל זאת לצבוע את השיער. אתן בהחלט יכולות להמשיך וליהנות, לנסות ולהתנסות, ולעשות את מה שעושה לכן הכי טוב. כדאי קצת להעמיק, ולהבין מה מומלץ יותר ומה פחות, להיזהר מתהליכים כימיים אגרסיביים מדי, לשמור על בריאות השיער ולהשתדל לצבוע במידה ובחוכמה. הרי בראש ובראשונה, מטרת העל של שיטת curly-girl היא למצוא מה עובד לנו, ומה בריא לנו ולשיערנו, ולא להציב מגבלות ואיסורים.

המדע מאחורי הצבע

לפני שנקפוץ לסוגי צבעי השיער ומה מתאים לכל אחת, נדון על קצה המזלג במבנה השערה ובחומרים השונים אשר קיימים בצבעי השיער ומה תפקידם.

כל שיערה שעל ראשנו מכילה 3 שכבות – השכבה החיצונית היא הקוטיקולה, פני השערה, והיא מכילה שכבות של תאים חופפים שנראים כמו רעפים. ככל שה"רעפים" הללו סגורים יותר, פני השטח חלקים יותר, רכים יותר ומחזירים אור בצורה טובה יותר.

השכבה האמצעית נקראת קורטקס והיא מכילה את המלנין, שזה הפיגמנט של שיערנו אשר צבעו יכול להשתנות תחת תהליך כימי.

השכבה הפנימית ביותר, נקראת ליבה – מודלה, ואינה מושפעת מתהליכי עיצוב או צביעה (ולכן היא אינה מעניינת אותנו היום).

באופן כללי ניתן לומר שכדי לצבוע את השיער צריכים להתרחש מספר דברים: בראש ובראשונה הקוטיקולות של השיער צריכות להיפתח על מנת לאפשר לצבע לחדור פנימה, אל תוך הקורטקס, המלנין הטבעי של שיערנו צריך להתבהר, ומולקולת הצבע צריכה לצבוע את המלנין בצבע חדש. על כל אלה אחראים הרכיבים הכימיים במוצרי השיער שלנו.

נסקור אותם באופן זריז:

PPD

צבעי שיער מסחריים מכילים פארא-פנילנדיאמין (PPD), ריכוזו גבוה יותר בצבעים כהים, והוא אחראי בעצם על צביעת השיער ושימור הצבע לאורך זמן. מולקולה אורגנית זו פולטת צבע בנוכחות גורם מחמצן וחודרת לעומקי השיער. כמעט ולא ניתן למצוא צבע שיער מסחרי שלא מכיל את החומר הזה, ולצערנו קשה מאוד להסתדר בלעדיו, כי הוא עושה את רוב העבודה.

רבות נכתב על חומר זה ועל נזקיו, החל מתגובות אלרגיות מסכנות חיים ועד להשפעה מזיקה ארוכת טווח על השיער. חומר זה הוא האשם העיקרי באזהרות המצורפות לצבעי השיער שלנו שמעודדות אותנו לבצע בדיקת אלרגיה לפני כל שימוש. מכיוון שהחומר אגרסיבי לשיער כדאי לצבוע את השיער במקום שמתמחה בכך, שם תוכלו גם לקבל טיפול באולפלקס שיכול להקטין את הנזק לשיער בזמן הצביעה.

מי חמצן

זהו ה"חומר המפתח" אשר מגיע בשפופרת נפרדת. תפקידו להבהיר את הפיגמנט בשיערנו על-מנת לאפשר לצבע חדש להיכנס. ככל שריכוז מי החמצן גבוה יותר, כך נוכל לקבלת דרגת הבהרה טובה יותר. ללא מי-חמצן לא ניתן בעצם לקבל גוון בהיר יותר מגוון שערותנו.

ומה הסיפור עם האמוניה?

האמוניה היא זו שמאפשרת לרכיבי הצבע לחדור לעומק השערה ולהישאר שם. האמוניה היא חומר אלקאלי (חומר בסיסי שתפקידו להעלות את ה-pH של השיער) ותפקידה לפתוח את הקוטיקולות של השיער ולאפשר למולקולת ה-PPD לחדור עד לקורטקס השערה ולהקשר למלנין (הפיגמנט בשיערנו) ובתגובה עם מי החמצן – לשנות את צבעו לאחר שהחמצן מבהיר אותו..

הטענה היא שאמוניה אינה בריאה, לא לנו ולא לשיערנו, ולכן קיימים היום צבעי שיער ללא אמוניה, שלכאורה אמורים להיות בריאים ועדינים יותר.

איך הצבע חודר לשיערנו בלי אמוניה?

ע"י שימוש בחום, וע"י שימוש בחומר אלקאלי אלטרנטיבי. כדוגמת:  Monoethanolamine (MEA) (או בשמו האלטרנטיבי Ethanolamine). חומר זו עושה פעולה דומה לזו של האמוניה, אך באופן פחות אינטנסיבי, ולכן קשה להשתמש בו להבהרת גוון השיער ולרוב הצבע גם ידהה מהר יותר. בנוסף, צבעי שיער ללא אמוניה הם יחסית חדשים ולכן מגיעים במגוון צבעים מצומצם.

אך האם תחליפי האמוניה באמת בריאים יותר? אני מצאתי לפחות מחקר אחד שטוען כי MEA מזיקה לבריאות יותר מאשר אמוניה, נקודה למחשבה.

סיליקון

אין ספק שיש לנו איתו יחסי אהבה-שנאה, וחלקנו פשוט לא יכולות בלעדיו. אבל מה הוא עושה בצבעי השיער שלנו? הוא עושה בדיוק את מה שהוא עושה במוצרים האחרים שלנו – מטרתו להחזיר את הלחות והברק שתהליך הצביעה לוקח מהשיער, וקצת לפצות על היובש והנזק. כמובן שמדובר בלחות חיצונית ומדומה, ואם את בשיטת curly girl את יודעת שאפשר להסתדר גם בלעדיו. אם את לא חייבת – אל תשמשי בו, בחרי בצבעי שיער ללא סיליקון, ויש גם כאלה בשוק למרות שצריך קצת לחפש. כך תוכלי לצבוע את השיער ולהמשיך לחפוף בשמפו ללא סולפאטים, מה שאפילו יגביר את עמידות הצבע החדש שלך.

לאחר שסקרנו את הרכיבים העיקריים בצבעי השיער, נדון קצת בסוגי הצבעים הקיימים בשוק. צבעי השיער מתחלקים למספר סוגים כאשר לפעמים היצרנים מבלבלים בין הסוגים השונים (בטעות או בכוונה), אך אלו הם הנפוצים שבהם:

צבע זמני

צבע שמגיע בספריי או שפורפרת המיועדת לצביעה זמנית וחד פעמית אשר יורדת בחפיפה. הצבע אינו חודר לשיער. בא לך משהו משוגע ליום אחד? לכי על זה, אך לא לשם כך התכנסנו כאן היום.

חינה וצבעי שיער מבוססים צמחים

צבעים המבוססים על צמחים פחות הרסניים לשיער אך מעט מסובכים לשימוש. התוצאה אינה צפויה וכמות הצבעים מוגבלת. לרוב הם מתאימים לשיטת curly girl.

שטיפה, צבע עמיד למחצה (Semi/demi-permanent)

צבע אשר מכיל כמות קטנה מאוד של חומר מפתח ומי חמצן, או אף בכלל לא, ולכן חודר פחות לשיערה, פחות מזיק לשיער אך גם עמיד פחות, ומחזיק בין כמה ימים למספר שבועות. תוצאתו פחות מדויקת. ככל שכמות השיער הלבן תלך ותגדל, הצבע הקבוע למחצה יאבד מיעילותו משום שהשיער הלבן נבצע בצבע שונה מאשר שאר השערות.

צבע ללא אמוניה

צבע אשר עמיד יותר משטיפה, אבל לרוב פחות עמיד מצבע רגיל. במקום אמוניה הוא מכיל חומר אלקאלי אחר כגון MEA. חומרים אלו חדשים יחסית בשוק ולכן מגוון הצבעים מצומצם ולרוב עמידותו אינה גבוהה. כמו כן לא הוכח כי החומר האלטרנטיבי בריא יותר מאמוניה.

צבע קבוע

אלו צבעים אשר מכילים גם PPD, גם אמוניה, גם מי חמצן, ולרוב גם חומרים לא סימפטיים אחרים, אך הם הכי עמידים, וכמו כן הכי יעילים בכיסוי שיער לבן, בהבהרת גוון השיער, ובשליטה על הגוון הרצוי.

החלטת לצבוע את השיער – מה הלאה?

אם יש לך כמות מועטה של שיער אפור, או שאת רוצה להיות עדינה עם השיער ולא לבצע שינויים משמעותיים, את יכולה לבחור ב"שטיפה לשיער". מדובר בחומר עדין יחסית, ללא אמוניה או מי חמצן. כמובן ששטיפה מחזיקה פחות זמן מאשר צבע משום שהיא אינה חודרת עמוק לשיערה, הרי אין אמוניה שתרים את הקוטיקולות ותאפשר את חדירת הצבע. שימוש בשטיפה אינו מצריך ערבוב או "פיתוח" ומדובר בדרך פשוטה יחסית לתת לשיער מראה רענן ויפה. אפשר להשתמש אפילו בבית בלי מאמץ מיוחד.

ככל שכמות השיער הלבן הולכת וגדלה, לא מספיק לבצע שטיפה לשיער, גם משום שהשטיפה אינה חודרת עמוק ולכן אינה אפקטיבית ואינה עמידה לאורך זמן, וגם משום שהשיער הלבן מלכתחילה שונה בגוון שלו ולכן גם התוצאה הסופית לא תראה אחידה. בשלב כזה כדאי להשתמש בצבע, וכדאי לעשות זאת תחת ידיים מקצועיות.

צובעת ורוצה להמשיך בשיטת curly girl?

הכל בסדר. חפשי צבע שאינו מכיל סיליקון על-מנת שתוכלי להמשיך להשתמש בשמפו עדין, וגם אם לא מצאת צבע שכזה זהו לא סוף העולם. השתמשי בשמפו רגיל לאחר מכן, חפיפה חד-פעמית לא תגרום לנזק ואולי אפילו תרענן קצת את עור הקרקפת. וכמו בכל חומר אחר לשיער, גם כשמדובר בצבעי שיער – חפשי צבעים אשר אינם מכילים אלכוהולים מייבשים, פארבנים, שעוות וכדומה.

חשוב להדגיש שצבעי השיער לרוב נמכרים יחד עם מוצרים נלווים, כגון מסיכה לטיפול עמוק, או מרכך והם כמעט תמיד מכילים בעצמם סיליקונים וחומרים אחרים שאינם תואמים לשיטה, לכן אם ברצונך להימנע מחומרים אלו שימי לב לכך.

צובעת במספרה?

מרבית צבעי השיער המסחריים מכילים גם חומרים שאינם מסיסים במים כגון סיליקון, ובמידה ואת צובעת את שיערך במספרה סביר להניח שגם הספר ישתמש בחומרים אשר מכילים סיליקונים וכדומה, בין אם בצבע עצמו ובין אם בשמפו, במרכך ובמסיכה. לא נורא – פשוט השתמשי בשמפו רגיל אשר מכיל סולפאטים כשתגיעי הביתה , ואחרי זה המשיכי לחפוף עם השמפו שלך.

מה לגבי הנזק לשיער?

מי שצובעת את השיער לוקחת בחשבון שזו פעולה כימית אגרסיבית יחסית ושלא ניתן להימנע לחלוטין מנזק שיגרם. את יכולה להשתמש בשמנים ובמסיכות, אבל לא באמת ניתן לשקם שיער שניזוק אלא רק לגדלו מחדש. כדאי בכל זאת להשתמש בחומרים שירככו את השיער וימנעו שבירה במהלך סירוק או עיצוב, במיוחד כאשר מעצבים את השיער עם חום. בנוסף, מולקולת ה-PPD עליה דיברנו קודם יכולה לפגוע בקוטיקולות ולהפוך שיער בעל נקבוביות נמוכה לשיער בעל נקבוביות גבוהה. מה זה אומר? השיער מאבד לחות מהר יותר. לכן שימי לב לחומרים בהם את משתמשת, אולי כדאי לשנות שגרת טיפוח ולהשתמש בחומרים עשירים יותר המיועדים לנקבוביות גבוהה.

אז… לצבוע, או לא לצבוע… זאת השאלה?!

אחרי כל זה חשוב לזכור.. מדובר בשיער!  טבעו של השיער הוא לצמוח ולהתחדש, ואפשר לשנות, לחדש, ולהנות. חבל להילחם על משהו אם בסופו של דבר הוא רק גורם לך ליותר לחץ ודאגה ופחות הנאה, ולא מאפשר לך להיות מי שאת רוצה. זכרי שדאגות מיותרות רק יוסיפו שיערות לבנות (שגם זה בסדר).

אם את מעדיפה שלא לצבוע את שיערך, זכרי שאת כלל לא חייבת! הרווחת ביושר כל שיערה אפורה על ראשך וזה בסדר גמור, טבעי ויפה, אפשר גם לוותר על הצבע. החברה שלנו כבר מזמן הבינה שטבעי זה הכי, ומילוני נשים כבר מתהדרות במחלפותיהן האפורות והבריאות.

ולמי שמעדיפה קצת יותר צבע וקצת פחות טבע, יש לך את כל הכלים לעשות בחירה מושכלת ונבונה אשר מותאמת לצרכייך ועונה על רצונותייך.

ולסיכום

קיימים מספר סוגים של צבעי שיער, כאשר כושר עמידותם הולך בד ובד עם ריכוז ומגוון החומרים הכימיים שהם מכילים. ככל שנרצה צבע עמיד יותר ואפקטיבי יותר נצטרך להשתמש בחומרים חזקים יותר, באמוניה ובמי חמצן, ובריכוזים גבוהים יותר. ככל שריכוז החומרים הכימיים עולה, תעלה גם השפעתם המזיקה על השיער. לעיתים יש שימוש בהגדרות שונות, בלבול או הצלבה בין הסוגים השונים. ייתכן צבע עמיד ללא אמוניה, כפי שראינו, ייתכן גם צבע עם ריכוז נמוך של מי חמצן, שטיפה חצי קבועה, עם או ללא אמוניה, שטיפות בצבעים מסוימים למטרות ספציפיות (כמו שטיפה סגולה, או אפורה וכדומה.) כך או כך, ככל שהצבע חודר פחות – הוא גם יישאר פחות ויברח יותר בקלות, אך גם הנזק יהיה קטן יותר.

בסופו של יום, המשיכי לעשות את מה שגורם לך להרגיש טוב, אבל עשי את הבחירות שלך באופן מודע ושקול ולא רק בגלל מה שאת רואה בפרסומות. אם ממש בא לך על שינוי לכי על זה. אם סתם בא לך להתחדש, יכול להיות שאפשר להשיג את אותה התוצאה בצורה קצת יותר בריאה ופחות אגרסיבית. בכל מקרה השיער צומח ומתחדש, ואין סיבה שלא תתחדשי ביחד איתו. 😊

 

 

כתבה וחקרה: ריקי קליין, המדענית של קהילת מתולתלות.

הכותבת הינה בעלת תואר שני בהנדסה כימית מהטכניון.