האם פוליקוואטים מתאימים לשיטת CG?

ריקי קליין | יוני 18, 2018

ריקי

נדמה שבכל פעם שאנחנו חושבות שהצלחנו לפצח את שיטת CG ומה מתאים לה, צץ לו עוד רכיב שמשנה מחדש את התמונה. אנחנו קוראות הרבה שלפוליקוואטים סיכויי הצטברות על השיער, האם הסיכוי הוא באמת גדול כל כך?

שנים רבות חלפו מאז המצאת השיטה ע"י הספרית לוריין מסי, ומאז טכנולוגיית הקוסמטיקה והפארמה הלכה והתפתחה, יחד עם תחומי המחקר הרבים שלה, והיצרנים מצליחים להפתיע ולחדש בכל פעם מחדש עם פולימרים מסוגים שונים שמטרתם להצמד לשערות ראשנו ולחולל בהן סערה, או להרגיע אותה…

למי שעוקבת אחר שיטת CG חשוב מאוד להבין את אופן הצטברות החומרים השונים על השיער, מאחר ובשיטה יש להמנע מסולפאטים וחומרים פעילי שטח חזקים מתוך מחשבה שניקוי עדין יותר של השיער מונע הסרה של שמנים חיוניים ומונע את התייבשותו. משום שכך, חומרים שונים נוטים להצטבר ביתר קלות ועלולים לגרום לאפקט הפוך לחלוטין- חומרים שמצטברים על השיער מונעים חדירה של מים וגורמים לשיער דווקא למראה יבש ו"פריזי".  לכן חשוב לחפש ברשימת הרכיבים של המוצרים שלנו רכיבים מסיסים במים, או לכל הפחות כאלה שיורדים עם חומרים פעילי שטיח עדינים.

polyquats

לאחר שכיסינו את כל נושא הסיליקונים מכל כיוון אפשרי, צץ לו רכיב נוסף שנראה שמביא איתו יותר חוסר בהירות מאשר שקט, ומצליח לערער את ההבנה שלנו שהולכת ונבנית עם הזמן, כך שנדמה שחזרנו ישר לנקודת ההתחלה. רכיב זה נקרא פוליקוואטרניום, בקיצור – פוליקוואט. (polyquaternium, polyquat).

כמה דברים שחשוב לזכור לפני שצוללים:

  • רוב היצרנים אינם מודעים לשיטת CG. הם אינם מנסים לפתח או אפילו לבחון את נושא ההצטברות וההסרה של חומרים. מבחינתם שמפו זה שמפו ומרכך זה מרכך.
  • מבנה השיער משפיע מאוד על התנהגות החומרים השונים ועל נטייתם להצטבר עליו, בין אם מדובר בנקובוביות השיער, בעובי השיערה או עד כמה שיערנו מטופל או צבוע. לכן מה שמתאים לאחת לא מתאים לאחרת.
  • בלי לבצע ניסויים אמיתיים על הרכיבים השונים הקיימים במוצרים שלנו, קשה להגיע למסקנות חד משמעיות לגבי התנהגותם, וכמעט בלתי אפשרי למצוא מידע על חומרים מסויימים.
  • הרכיבים במוצרים שלנו ושילובם יחד בהרכבים שונים ובריכוזים שונים משפיע על התנהגותם, כך שרכיב מסויים יכול להתנהג בצורה מסויימת בפני עצמו, אך להתנהג אחרת בסביבה של חומרים אחרים.

מכל האמור לעיל ניתן להבין שתשובות מדוייקות לא נוכל לקבל פה. נוכל רק להתבלבל עוד יותר אבל לפחות אנחנו עושות זאת ביחד 🙂

אז מי אלה הפוליקוואטים?

פוליקוואטים הם משפחה גדולה של פולימרים – שרשראות ארוכות הטעונות לאורכן ביחידות חוזרות טעונות במטען חיובי, והן נמשכות למטען שלילי, כזה אשר קיים באיזורים פגומים בשיער שלנו, ובכך מסייעים בסיכוכו. קיימים פוליקוואטים רבים שונים, מזוהים באמצעות מספר, מאופיינים במסה מולרית ובאורכי שרשרת שונים. בהרבה מקרים נאמר שמסה מולרית גדולה יותר, ואורך שרשרת ארוך יותר- הם קשים יותר להסרה מהשיער, אבל חשוב להבין שאין קשר בין המספר עצמו לאורך השרשרת. מספר זה קשור אך ורק לסדר הרישום של חומרים אלו ב-INCI (international nomenclature of cosmetic ingredients), מערכת הרישום של רכיבים קוסמטיים. חוסר הבנה של נושא זה גרם בעבר לרישומים שונים ובלתי מבוססים ברשת, על-פיהם פוליקוואטים שמספרם קטן מ-40 הם בעלי מסה מולרית קטנה יותר וקלים יותר להסרה, אך זה כמובן – אינו נכון.

פוליקוואטים יכולים להיות ליניאריים (Polyquaternium-10), או מסועפים (Polyquaternium-4), כאשר מסועפים יותר יוצרים קשרים חזקים. הם גם יכולים להיות מבוססים על רכיבים טבעיים או סינטטיים לחלוטין, בעלי צפיפות מטען שונה והתנהגות שונה בתמיסות שונות, ומידת מסיסות החומרים והקלות בה הם מוסרים הם אינם מדע מדוייק. נתונים אלה נבדקים במחקרים שונים וממידע שנאסף ממשתמשים, והוא אינו רב. בנוסף, אופן הפעולה של הרכיבים אלה, בדומה לרבים אחרים, מושפע במידה רבה ממצב השיער. ככל שהשיער פגום יותר, ומכיל איזורים רבים יותר בעלי מטען שלילי (במיוחד שיער מובהר וצבוע), כך הפוליקוואטים יצמדו טוב יותר לשיער.

בעצם עלינו לזכור שמטרתם של הפוליקוואטים היא להצמד לשיער שלנו ובכך להעניק לו תכונות של סיכוך וריכוך, זאת באופן דומה מאוד למשפחת הסיליקונים אשר נוטים להמשך לאוזרים פגומים בשיערנו ולצפות אותם במעטפת ש"מתקנת" ומסככת אותם באופן זמני. כאן כמובן טמונה הבעיה הגדולה – הקושי להסיר חומרים אלה. לרוב יש צורך בחומר פעיל שטח אניוני (כגון SLS), ולעיתים אפילו הוא אינו מספיק.

באופן כללי ביותר, מתוך מידע (חלק גדול ממנו סותר) שנאסף ברשת, ניתן לאפיין מספר פוליקוואטים שקלים יותר להסרה, וכאלה שנוטים להצטבר, כאשר כל השאר נמצאים איפשהו באמצע…

פוליקוואטים בעלי נטייה גדולה יותר להצטבר על השיער:

Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride  (מצוי לרוב במרככים או בשמפו)

Polyquaternium-6 (מצוי לרוב במרככים ומקל על פתיחת קשרים)

Polyquaternium-7 (מצוי לרוב במרככים ומקל על פתיחת קשרים ותורם למרקם סמיך של המוצר)

Polyquaternium-4 (מצוי לרוב בחומרים מעצבים על-מנת לתת חוזק למוצר)

 

פוליקוואטים בעלי סבירות נמוכה יותר להצטבר על השיער (ואפילו כאן, לרוב יש צורך בחפ"ש אניוני כמו SLS או (olefin sulfonate):

Polyquaternium-10 (קיים בחומרי עיצוב או בשמפו, קיימים נתונים סותרים לגבי מסיסותו במים. אם בכל זאת אתן משתמשות במוצר שמכיל אותו, עדיף שהוא לא יהיה בשמפו- אלא במוצרי העיצוב)

Polyquaternium-11 (מקל על סירוק השיער, קיים לרוב בחומרי עיצוב)

Polyquaternium-16 (אנטי-סטטי)

Polyquaternium-29 (מייצב שיער, קשה להסרה)

Polyquaternium-32 (מייצב שיער ואנטי-סטטי, קשה להסרה)

Polyquaternium-69 (חלש באופן יחסי)

Polyquaternium-37 (משפר נפח בשיער דק)

Polyquaternium-44 (לרוב במרככים, מעניק רכות, ברק ותכונות אנטסיטטיות)

Polyquaternium-87 (בשמפו או מרכך, מוסר בקלות יחסית)

Polyquaternium-47 (מסייע בפתיחת קשרים בשיער רטוב או יבש)

אז מה עושים עם כל המידע הזה?

כמו תמיד, גם הפעם ההמלצה שלנו תהיה לנסות ולהתנסות. פוליקוואטים יכולים לשמש כחבר או אויב, תלוי במצב השיער ובשגרת הטיפוח שלכן. שימו לב האם הפוליקוואטים נוטים להצטבר על שיערכן לאורך זמן – האם השיער מקבל עם הזמן מראה נפול, דהוי, שמנוני או פריזי.  אם אתן עוקבות אחרי שיטת  CG קחו בחשבון שייתכן ותצטרכו להשתמש בשמפו אשר מכיל SLS על-מנת להסיר אותם, לפחות אחת לזמן מה, אך מה שבטוח, לא ניתן להתייחס למשפחה זו בכללותה כ-CG friendly, והשפעתם על השיער לאורך זמן עלולה להשתנות ככל שתדירות השימוש בהם עולה.

כתבה ואיירה: ריקי קליין, המדענית של קהילת מתולתלות.

הכותבת הינה בעלת תואר שני בהנדסה כימית מהטכניון.