איך שיקמתי את השיער – צעד אחר צעד

אוריין פז | אפריל 16, 2019

לא מזמן ערכנו שבוע מהפכים בקהילת מתולתלות.
המטרה הייתה לעודד את כל מי שנמצאת בתהליך שבין שיער הרוס/החלקות ועד לתוצאה המיוחלת של שיער מתולתל טבעי ובריא.

אוריין פז

היום

 

הרבה פעמים כשלא רואים תוצאות בזמן קצר, התהליך עלול לייאש, והציפייה להראות כמו התמונות של המתולתלות עם השיער המוגדר והמבריק בכל מקום עלולות לגרום לויתור מראש. אבל זה בהחלט אפשרי.

זה לא מצריך מכן התעסקות אינסופית בשיער, למרוח המון קרמים או בהכרח לרכוש מוצרים יקרים. ומי שחושבת כך, ודאי שתתייאש בשלב מוקדם.
בהמשך אסביר מה כן.

אני מקווה שאוכל לתת לכן השראה על השלבים שאני עשיתי אחרי שלמדתי את השיער שלי.

 


איך הכל התחיל

אם יצא לכן לעקוב אחרי דברים שכתבתי או סרטונים שעשיתי אתן בטח כבר יודעות שכל חיי הסתבכתי עם השיער. אם נניח לרגע בצד

את כל עניין מודל היופי, עליו אני מדברת הרבה בסרטוני היוטיוב, מאז ומתמיד הרגשתי שאני פשוט לא יודעת איך להתמודד עם השיער הזה. הוא היה מתנפח, חסר שליטה, ולא משנה מה הייתי עושה, לא הייתי מצליחה לפענח אותו.

בגיל מאוחר יחסית (20+) כבר ממש התייאשתי והתחלתי מדי פעם לעשות פן / מחליק. מה זה מדי פעם? זה התחיל ב"רק לאירועים", המשיך ב"רק פעם בחודש", עד שזה הפך לפעם בשבוע קבוע.

קשה למצוא תמונות שלי מאותה תקופה עם שיער מתולתל. או שלא רציתי להצטלם כמו שנראיתי, או שפשוט גילגלתי אותו למין בקבוקים מוזרים כשהשיער רטוב, בניסיון לגרום לו לא להתנפח (וידוי בדיעבד: השיער לא היה נפוח גם ככה, זה הכל עניין של פרספקטיבה).

אחת מהתמונות האחרונות שהצלחתי למצוא, עם שיער מתולתל הרוס לגמרי מהמחליקים, ורגע לפני שהתקשרתי למספרה שמבצעת החלקות, היא לא מחזה נעים לעיניים. התמונה הזו גורמת לי בכל פעם מחדש להבין את גודל הטעות שעשיתי.

שיער הרוס ממחליקים

מראות קשים: שיער הרוס ממחליקים

הפתרון: החלקה – האם?

אז כן, כבר לא ידעתי מה לעשות, באמת. הרגשתי שלא משנה מה אני מנסה לעשות, כמה חומרים אני שמה על השיער, ובאיזה שיטות שונות ומשונות אני מנסה (לישון עם צמה, למרוח שמן על כל השיער), כלום לא עובד לי. החלקה יפנית

החלקה איט איז!

אם התמונה הזו כאן גרמה לכן לחשוב שיותר יפה לי חלק, או אם אתן מאלו שחושבות שיותר יפה לי מתולתל או אם בכלל אתן חושבות ששום דבר לא יפה, תרשו לי רגע לעצור את הכל, ולהגיד: הדעה שלכן על המראה החיצוני שלי לא משנה לי. כלומר, מחמאות זה תמיד מחמיא, אבל לא כהשוואה למשהו אחר שהייתי או לא הייתי. כיום, כשאני עם תלתלים, אני שלמה עם עצמי בכל ליבי. כי זו פשוט אני. לא אכפת לי מה יגידו, מי יגידו, זאת אני. אני אומרת כאן משהו אחר לגמרי:

חזרתי לתלתלים לא כי אני חושבת שזה יפה יותר, חזרתי בשביל להיות אני.

לקבל את עצמי הייתה המתנה הכי גדולה שקיבלתי ביחד עם החזרה לתלתלים. הרגע הזה שהבנתי שאני לא צריכה להשתנות, להחביא את עצמי או להתאים את עצמי לאיזשהן נורמות חברתיות. הקבלה הזו היא מעבר למראה חיצוני, זה משהו שמגיע מבפנים.

נחזור להחלקה. תגידו מה שתגידו, זה אף פעם לא נוח כמו שזה נראה. אולי לא הייתי צריכה לסדר את השיער בבוקר, אבל זה נכון לחודש בערך. ברגע שגדל השורש, פתאום השיער קופץ למעלה ליד השורשים ומצאתי את עצמי מחליקה את השורש מדי יום, כי על שיער חלק רואים הכל. ושלא נדבר על תסרוקות. אם הייתי הולכת לאימונים (טוב על מי אני עובדת, זומבה), לאסוף את השיער משמעו ש2 דקות אח"כ הגומיה מחליקה החוצה וכל השיער נכנס לי לעיניים. סיכות סבתא בקושי מחזיקות את השיער, ובעיקר אין גיוון, זה תמיד מה שזה- ישר פלס.

כשהחלטתי לחזור לתלתלים, הייתי מחליקה את השיער עם מחליק מדי כמה ימים, מה שהרס אותו טוטאל לוסט. בסוף 2014 מצאתי את עצמי אחרי תספורת מרעננת, מורידה את שאריות ההחלקה ונשארת עם שיער שהוא… אממ… חלק! כן, ההרס עם המחליקים, פתח לגמרי את השיער וכדי לחזור לתלתלים שלי באמת, הייתי צריכה לשקם אותו.

אגב, אם את חכמה יותר, והחלטת להמנע ממחליק לגמרי בזמן שהשיער גדל, יש פה כמה רעיונות של מה לעשות עם השיער בזמן הגדילה.

תחנה ראשונה: הקמת קהילת מתולתלות

כשהקמתי את הקהילה הזו, שהתחילה כקבוצת פייסבוק, חיפשתי בעצם מקום שבו אוכל לדבר עם עוד נשים על השיער שלהן.

אחרי תספורת

אחרי תספורת

לא תיארתי לעצמי כמה הקהילה הזו תעזור לי לשקם את השיער שלי בעצמי. עוד בהתחלה, הייתה לי תמונת פרופיל עם שיער חלק. אתן יכולות לדמיין אותי עם תמונת פרופיל חלקה, מנהלת קהילה של מתולתלות? היום זה לא היה עובר בשקט.

אחרי תספורת

אחרי תספורת

כמה שבועות אחרי פתיחת הקהילה, רעננתי את מאגר מוצרי השיער שלי…מה לא ניסיתי. עד שהגעתי למצב שבו ראו קצת קצת תלתלים. כל כך שמחתי! התגאיתי כל כך בהצלחה, אפילו המינורית, שהשגתי עם השיער שלי, שהייתי חייבת לצלם תמונת פרופיל חדשה. היום אני מבינה כמה רחוקה הייתי מאיך שאני נראית היום כשהשיער באמת בריא.

והאמת? אני זוכרת באותה תקופה שיצא לי להפגש עם כמה מתולתלות מהקבוצה ותמיד הרגשתי שאני חייבת לתלתל עוד ועוד, ולא מצליחה. אבל התמיכה של כולן, עזרה לי מאוד, וגרמה לי להמשיך לרצות ולטפח את תלתליי.

 

תחנה שניה: היכרות מחודשת עם המים הקדושים, גלייז

אמרתי כבר שהסתבכתי עם השיער כשהייתי קטנה נכון? אז אני לא מבינה מה קרה בדרך, אבל יצא ששכחתי את המוצר שגרם לי להסתדר עם התלתלים שלי כשהייתי בת 12, וכשחזרתי לתלתלים- חזרתי גם אליו. גלייז.

למי שלא מכירה, גלייז הוא כמו ג'ל רק במרקם נוזלי יותר. הם פועלים באותה צורה (ג'ל הוא בדר"כ חזק יותר) כאשר המטרה היא לשמור על התלתלים מוגדרים למשך זמן ממושך. זה לא אומר שהשיער בעקבות החומר יהיה רטוב, דביק או קשיח, ממש לא. רק צריך לדעת איך להשתמש בו כמו שצריך.

גלייז

גלייז אחרי החפיפה, חודש אחרי התספורת, השיער עדיין הרוס, אבל הגלייז שומר על התלתלים

הכנתי לכן לפני כמה זמן את הסרטון הזה שמסביר איך לעבוד טוב עם גלייז:

יש הרבה גלייזים וג'לים, צריך לבחור את מה שמתאים לכן. יש כאלו שמתאים להן גלייזים חזקים יותר, שמחזיקים את השיער לזמן ארוך יותר, ויש כאלו המעדיפות דווקא את החלשים. עשיתי לכן סדר בסרטון הבא:

 

תחנה שלישית: תספורות תכופות

שורשים מתולתלים

חודשיים אחרי תחילת תהליך השיקום

אם עד אותו הרגע הייתי נרתעת מלקרב מספריים לשיער שלי ונותנת רק לבעלי מקצוע לגעת בו, כל ההתעסקות הזו עם ללמוד את השיער גרמה לי לאזור אומץ ולספר את עצמי פעם בכמה שבועות. על הדרך גרמתי לקצוות החלקים להיעלם, וההקלה במשקל השיער גרמה לשורשים להתלתל יותר.

אגב, אם תרצו לדעת איך אני מספרת את עצמי, הסרטון המלא כאן.

שורשים מתולתלים

שורשים מתולתלים, קצוות חלקים

תחנה רביעית: שיטת Curly Girl

מה לא אמרנו על השיטה הזו. שיבחנו אותה, היללנו אותה. יש כאלו שניסו אותה וויתרו אחרי חודש, שלושה חודשים. ואני מבינה, כי לפעמים זה לא השיטה, זה למצוא חומרים שמתאימים לך בתוך השיטה.

למי שהמילה "שיטה" נשמעה לה קצת יותר מדי פעמים במשפט האחרון והיא עוד לא מכירה אותה, הכנתי על זה סרטון בערוץ היוטיוב:

אגב, אם אתן רוצות לעודד אותי לצלם ולהכין לכן עוד סרטונים, הדרך הכי טובה לעשות את זה היא ע"י הרשמה לערוץ והפצת המסר הלאה לעוד מתולתלות 🙂

אני מודה שזה לא לקח שניה וחצי למצוא חומרים. לקח לי זמן. בהתחלה, כמו כולן, חשבתי שאני יכולה להסתפק במוצרים שאפשר לרכוש בארץ, ושבעצם כל מוצר שמתאים לשיטה יהיה טוב. השתמשתי באותה תקופה במאמי קר בתור שמפו, על המרכך נראה לי שוויתרתי, וקרם וגלייז השתמשתי בשל פול מיטשל. רק שנתיים אח"כ גיליתי שהקרם והגלייז של פול בכלל לא מתאימים לשיטה, וזה ממש מזל שסוגי השמפו בהם השתמשתי דווקא כן הצליחו להוריד את הסיליקון שבמוצרי העיצוב הללו מהשיער.

כעבור 4 חודשים בערך מתחילת כל התהליך, השיער שלי כבר היה נראה הרבה יותר טוב.

4 חודשים אחרי

4 חודשים אחרי תחילת השיקום

עדיין היה יובש, עדיין היה פריז, אבל רוב התלתלים חזרו! וגם ידעתי להתמודד איתם יותר טוב כי למדתי אותו- תסרוקות שונות עם סיכות סבתא, מתי לשים את החומרים ואם בכלל לרענן בבוקר. אני החלטתי שהשיער שלי פשוט לא אוהב להתרענן בבוקר עם חומרים או הרטבה, במקום זה אני רק מנפחת אותו עם מסרק אפרו, כך:

אבל אם אתן בכל זאת מהמרעננות, הנה שיטה נחמדה:

עם הזמן, ועם ההתמדה בשיטת CG, עשיתי שינויים בשמפו. ניסיתי את השמפו של כליל שלא היה טוב לי כלל, ניסיתי את השמפו של קמילוטרקט שהיה לי טוב לתקופה אבל היה גם יקר. וחשבתי לעצמי שאם כבר אני משלמת 60 שח על שמפו, לא עדיף לי להזמין מחו"ל ושזה יצא לי יותר זול וגם יגיע עד הבית?

אז התחלתי להתנסות עם שמפואים שונים באתר iherb. היום, מה שניסיתי בעבר כבר לא רלוונטי אבל יש לי שלל המלצות על מוצרים אחרים שאני משתמשת בהם, תוכלו למצוא אותם כאן.

תחנה רביעית: ייבוש

הדבר שפעם הכי לא אהבתי בתלתלים שלי זה שתמיד הם היו נראים רטובים. לא יכלתי לצאת מהבית בלי חומרים וכשמרחתי חומרים, לקח להם יום שלם להתייבש. היום אני מבינה שזה קשור לנקבוביות השיער שלי שהיא נמוכה. תוכלו לזהות מה הנקבוביות שלכן ולפי זה להתאים לעצמכן חומרים ממש כאן.

אז לקחתי על עצמי כמשימה לגרום לשיער שלי לא להראות רטוב, ושגם התלתלים יהיו מוגדרים!

הדבר הראשון ששיניתי זו המגבת. לא תאמינו כמה תפחיתו פריז מהשיער כאשר תעברו ממגבת רגילה למגבת מיקרופייבר, איתה סופגים את הנוזלים, ולא משפשפים את השיער. לא חייבים לרכוש מגבת יקרה, אפשר בהחלט להסתפק בסמרטוט רצפה חדש שעשוי ממיקרופייבר, כן, אלו שעולים 5-10 ש"ח. ויש גם את האופציה הזולה יותר והיא לקחת חולצת כותנה ישנה ולייבש איתה את השיער. את פעולות הספיגה עושים מלמטה למעלה וכך שומרים על צורתם של התלתלים. אגב, את החומרים נסו למרוח פעם אחת לפני הספיגה ופעם אחת אחרי, כדי לראות מה עדיף לשיער שלכן.

אני מדגימה את זה כאן:

הבנו את הפרנציפ? נמשיך!

פלופ היא גם כן דרך מצויינת לגרום לשיער להיות מוגדר תוך שהוא מתייבש מעט. אני לא מוותרת על פלופ של לפחות רבע שעה אחרי החפיפה:

 

ואם אתן יוצאות מהבית רגע אחרי החפיפה, מגבת לא תספיק לייבש כאן ולכן אפשר ורצוי לייבש עם דיפיוזר:

תחנה חמישית: סירוק

יש לי הרבה מה להגיד על סירוק ובאיזה מברשת לבחור וכו'. אבל אחד הדברים שגרמו אצלי לתלתלים מהשורש זה לסרק את השיער כשהראש הפוך (הדגמתי על זה בסרטון של מריחת החומרים). הסירוק הזה "מזעזע" את השורש ולוקח אותו לכיוון אחר בכלל ממה שהוא תכנן, ממש כמו שהתלתלים שלנו הולכים להם לכיוונים שונים 🙂

לגבי פתיחת קשרים, אם עוד לא מצאת מברשת שטובה לך, הכנתי על זה סרטון:

אחרי 9 חודשים מתחילת התהליך (ו7 חודשים מרגע שהתחלתי את שיטת CG), כבר אפשר היה להגיד שהשיער שלי בריא! תסלחו לי על הפרצוף של הרגע קמתי כן? זה היה ממש מזמן

7 חודשים

9 חודשים אחרי תחילת השיקום, 7 חודשים אחרי תחילת CG

אח"כ כבר התחלתי להיות קצת יותר נועזת עם השיער, ניסיתי פוני שגזרתי לעצמי (וממש עפתי על זה!), התלתלים שלי גם נהיו יותר ויותר בריאים וגם יותר מכווצים (חזרו לעצמם), והאמת שכשאני משווה את שתי התמונות, זו מלפני כל התהליך, וזו של אחרי, קשה לי להאמין שמדובר בכלל באותה בחורה 🙂

10 חודשים אחרי

10 חודשים אחרי תחילת השיקום, גזרתי פוני


לסיכום

תלתלים זה לא מסובך, זה פשוט דורש תהליך למידה. תהליך שתעשו אותו פעם אחת ותתאימו קצת עם הזמן ומזג האויר. גם אני עושה התאמות- תוכלו לראות באינסטגרם שלי.

כדי לאבחן את השיער שלך, מומלץ להתחיל לקרוא בקטגוריית ״התלתלים שלך״ באתר, ולפי זה להתאים לשיערך את הטכניקות, והחומרים שהוא צריך.
יש כאלו שמעדיפות להיוועץ עם ספר שמומחה לתלתלים שפשוט יתן להן חומרים לשיער (בדר"כ אלו חומרים שלא מתאימים לשיטת CG, אבל אם זה עובד לכן לאורך זמן- מעולה), או לרכוש "שיקום תלתלים" אצל ספר. חשוב לציין שבחלק מהמקרים של "שיקום תלתלים" מדובר פשוט בכימיקלים שדומים לאלו של ההחלקות- רק שהפעם מצפים את השיער בחומר מבלי להחליק אותו. בתהליך שהסברתי התלתלים בריאים גם מבפנים, לא רק מבחוץ וזה ההבדל כאן. עוד אגיד שמרבית מהספרים, אינם מכירים בשיטות והטכניקות שמוצגות באתר, ושגרמו למהפכים מטורפים ברחבי העולם, מאחר וחלק מהטכניקות הללו צמחו מתוך הידע הקולקטיבי של קהילות המתולתלות ברחבי העולם. וזה בסדר, לכל אחד יש את הדרך שלו והשיטה שלו, אין אמת אבסולוטית. בחרו את מה שמתאים לכן.

לסיום, אשאיר אתכן עם סרטון למתקדמות- שיטה שמזינה את השיער בהמון המון לחות. ממש כאן.