פריז – מה עושים איתו?

הנהלה | יולי 22, 2018

רוב המתולתלות חוו בחייהן פריז בתדירות יום יומית. אין כמו לקום בבוקר, לגלות הילה מסביב לשיער, לנסות למגר אותה באמצעות מים ועוד שליכטה מהקרם לחות רק כדי לגלות בהמשך היום שההילה נהייתה אפילו גדולה יותר.

כאשר השיער שלנו יוצא לקרב עם הלחות שבחוץ (מזג אויר ים תיכוני מה לעשות), הרבה פעמים הלחות מנצחת והשיער מתנפח, נהיה סבוך יותר. חדשות מעניינות- לא הבנתן עד עכשיו איך יש לכן כל כך הרבה פריז למרות שהשיער עצמו בריא? מסתבר שסוגים מסויימים של שיער יותר מועדים לפורענותו של הפריז!

איזה סוגים יותר חשופים לפריז? מה ניתן לעשות בנידון? המשיכו לקרוא!

By Paolo Villanueva. https://www.flickr.com/photos/9309089@N05/8575830965

אז איך נוצר פריז?

פריז נוצר כאשר מבנה השיערה משתנה בצורה שבה נמנעת ממנו צורתו המקורית. שיערה פריזית לא מתלכדת עם צורת התלתל המקורי. והרבה שיערות שאינן מתלכדות עם מבנה התלתל, יוצרות מראה של הילה מסביב לפריזורה. למה שמבנה השיערה ישתנה בעצם? ישנם מספר גורמים עיקריים:

  • נזק כתוצאה משימוש בפן / מחליק / מסלסל. חום הורס את צורת השיערה המקורית. וגם לאחר חפיפה, לא תמיד השיערה חוזרת לעצמה.
  • שיער שעבר תהליך כימי.
  • נגיעה בשיער בזמן הייבוש הטבעי- הרגל שרק יוצר יותר פריז בפני עצמו.
  • מים. שיער נקבובי יותר (עליו תוכלו לקרוא כאן), סופג יותר לחות מהסביבה. כשהשיער סופג הרבה לחות מהאויר, זה גורם להרחבת השכבות הפנימיות בשיערה מה שגורם להרמת השכבה החיצונית העוטפת את השיערה מחוץ לצורת התלתל. מולקולות המים העודפות משבשות את קשר המימן בין שכבות הקרטין בשיער מה שיכול לגרום לשינוי צורת התלתל.

איזה סוגי שיער מועדים לפורענות הפריז?

שיער מתולתל חשוף יותר לפריז משיער חלק וזאת מכיוון שהקשקשים סביב השיערה (לא על הקרקפת, אלא אלו שעוטפים את השיערה) הם פחות הדוקים בשיער מתולתל. לכן, גם במצב בריא, שיער מתולתל מושפע יותר מהמים שבאויר. ככל שהשיער מתולתל יותר, כך הסבירות שיהיה פריז גבוהה יותר.

בנוסף, בשיער שבו שיערות הן דקות, כל שיערה סופגת יותר מים מהאויר ביחס לשטח שלה ולכן שיער כזה מועד יותר לפריז.

 

איך מונעים פריז?

אם השיער ניזוק ע"י הדברים שהוזכרו לעיל, יש לשקם אותו בתהליך שלוקח זמן אך אל נא להתייאש כי בסופו השיער יהיה בריא! הקפידו על שימוש במסכות טבעיות המכילות שמנים שונים ושגרת טיפוח שאיננה כוללת שימוש בחום ישיר על השיערה. כמו כן תוכלו לעיין בשיטת Curly Girl על מנת להפוך את השיער לבריא יותר בתהליך הדורש מעבר לחומרים ללא סולפטים או סיליקון.

אם השיער בריא ובכל זאת יש פריז, ראשית כל אל תגעו בשיער בעת הייבוש! נגיעה בשיער גורמת לפריז. תנו לתלתל להתייבש בצורתו הטבעית מבלי להשפיע עליו.

שנית, מכיוון שפריז הוא תוצאה של אגירת מים מהאויר, הפתרון הכי אפקטיבי הוא למלא את הנקבוביות בלחות. באמצעות מסכות, קרמים, שמנים וחומרים המעניקים לחות לשיערה. כך כמות המים שהשיערה תספוג תקטן.

ישנם גם סיליקונים ושמן מינרלי שיכולים לשמש למילוי הנקבוביות ולפעול בצורה דומה, באם כמובן אין לכן בעיה להשתמש בשמפו שמכיל סולפטים על מנת להסיר אותם. הזהרו עם כמויות השמנים כאשר השיערה היא דקיקה, הם עלולים להכביד על השיער.

בנוסף, אם אתן משתמשות במגבת רגילה על מנת לייבש את השיער, הסיבים במגבת עלולים לגרום לפריז בעת הייבוש. על מנת להפחית את הפריז, אין לשפשף את השיער עם מגבת אלא רק לעטוף אותו איתה. כמו כן במקום מגבת רגילה השתמשו במגבת מיקרופייבר או חולצת כותנה ישנה (100%), הסיבים הצפופים יפחיתו את כמות הפריז הנגרמת בדרך כלל כתוצאה מייבוש במגבת רגילה.