נקבוביות השיער

 

נעים להכיר, בעולמינו המתולתל קיים מושג הנקרא נקבוביות (porosity).

נַקְבּוּבִיּוּת- היחס בין הנפח של הנקבוביות בשיערה לנפח של כלל השיערה.

נקבוביות מודדת את היכולת של השיערה לספוג לחות. ישנם שלוש מידות אפשריות לנקבוביות השיער: נקבוביות נמוכה, נקבוביות נורמלית ונקבוביות גבוהה.

מצב השיער יכול להצביע על שכבות פתוחות מה שמאפשר לשיערה לספוג הרבה לחות או שכבות סגורות המונעות מלחות לחדור אליה.

נקבוביות גבוהה למעשה מצביעה על שיער המאפשר להרבה לחות להכנס פנימה בעוד נקבוביות נמוכה מצביעה על שיער המתנגד ללחות. עם זאת מידת הנקבוביות אינה מעידה על בריאות השיערה אלא רק על צורת הטיפול השונה הנדרשת בו.

איך לבדוק האם שיערך בעל נקבוביות נמוכה או גבוהה?

תלשי שיערה והניחי אותה בקערת מים. אם השיערה שקעה מהר מאוד (כמעט מיידית) לתחתית- יש לך נקבוביות גבוהה. אם השיערה צפה זמן רב מעל המים סימן שיש לך נקבוביות נמוכה. ואם השיערה נשארה דווקא באמצע הדרך (לא שקעה לתחתית ולא צפה מעל המים) סימן שיש לך נקבוביות נורמלית. 

טיפול מומלץ לנקבוביות נמוכה

נקבוביות נמוכה מעידה על כך שהשכבה שעוטפת את השיערה סגורה מעט ומתנגדת לכניסת מים ולחות. השיערה צפה בקערה משום שהמים לא חדרו אליה ולכן לא שקעה. בעלות שיער עם נקבוביות נמוכה ירגישו לרוב שהלחות ומוצרי שיער באופן כללי לא חודרים לתוך השיער. מומלץ לחפוף רק עם מים חמים שכן מים חמים עוזרים לפתוח את השכבה שעוטפת את השיערה. יש להמנע משימוש בחומרים עם רמת pH נמוכה משום שדווקא הם שומרים סגירות השיכבה העוטפת. יש לעצב את השיער עם חומרים קלילים יחסית עם על בסיס מים כשהשיער לח בלבד ולהמנע משימוש יתר בשמנים וחמאות (כגון שיאה).

טיפול מומלץ לנקבוביות גבוהה

נקבוביות גבוהה מעידה על שכבת שיערה "פתוחה" המאפשרת כניסה בקלות של מים ולחות ולכן השיערה שקעה בקלות במבחן הקערה. שיער מסוג זה, סופג חומרים בקלות אך בד בבד מאבד את הלחות במהירות במהלך היום והוא מהווה קרקע פורייה לפריז. נסי להשתמש בחמאה לשיער או שמנים על מנת לנעול את הלחות בשיער. בנוסף, מומלץ מפעם לפעם לטפל בשיער עם מסכות פרוטאין כך שבאופן זמני הפרוטאין ימלא את "החורים" ויעזור לטיפול בשיער מסוג זה.

יש לך נקבוביות נורמלית? תשמרי עליה!

סימן ששיערך לוכד בתוכו לחות וברק לאורך זמן. עם זאת, גם שיער עם נקבוביות נורמלית עלול להשתנות עם הזמן. שימוש מוגזם בפן או חום ישיר על השיער עלול לפתוח את השכבה העוטפת את השיערה ולהפוך את השיער לנקבובי יותר. על נקבוביות נורמלית מומלץ לשמור עם טיפול בריא לשיער בלי שימוש תכוף בחום.