למה שמן קוקוס לא מתאים לשיער שלך?

הנהלה | יוני 3, 2017

ריקי

אנחנו שומעות עליו בכל מקום, קוראות עליו בקבוצת מתולתלות, ופשוט לא מבינות על מה המהומה – שמן קוקוס.

בעוד שמתולתלות אחרות מספרות כמה טוב זה עושה לשיערן, כמה רך ומבריק הוא נהיה, ישנן מתולתלות שעבורן לשמן הקוקוס יש השפעה הפוכה! השיער הופך לקשה ויבש, ממש כמו קש, סמרטוטי ופריזי או לחילופין השיער נהיה שמנוני מאוד ודביק. למה זה קורה, ולמה דווקא לכן?

Gitit Azulay

מה יש בו בשמן הקוקוס?

שמן הקוקוס עשיר בחומצות שומן בינוניות. אלו חומצות שומן עם תכונות מיוחדות אשר תורמות לגופנו ומזינות אותו. מה מיוחד בחומצות שומן באורך בינוני? בצריכה דרך המזון הן אינן עוברות דרך מערכת העיכול, אלא מעובדות ישירות בכבד ולכן מספקות אנרגיה זמינה ומידית לגוף (1).

ומה לגבי השיער שלנו?

שמן הקוקוס חודר לתוך השיערה בגלל המשקל המולקולרי הנמוך שלו. הוא מגן על השיער מנזקי השמפו כאשר משתמשים בו לפני חפיפה ומונע ממנו להתייבש יתר על המידה. לשמן הקוקוס תכונה מעניינת נוספת: הוא מונע אובדן של פרוטאין מהשיער.
למה זה טוב? פרוטאין הוא אבן הבניין של גופנו וגם של שיערנו. מעל ל90% מהשיערה הוא פרוטאין בשם קראטין. הקראטין מעניק לשיערה מבנה, חוזק ויציבות. (עוד על פרוטאין וכיצד לזהות אותו במוצרים שלנו) כמו עם כל דבר שאנחנו מורחות על שיערנו, סוגי שיער שונים מגיבים באופן שונה לשמן קוקוס.
Gitit Azulay

המלצות

אם שיערך עבה מאוד, הרי שהוא כבר חזק ובעל מבנה יציב. במקרה כזה שמן הקוקוס עלול לגרום להצטברות פרוטאין מיותר ולפגיעה במאזן הלחות – פרוטאין, ולגרום לשיער להיות יבש ונוקשה. במקום לקבל שיער רך ונעים, תקבלי שיער יבש וקשה למגע. השיער פשוט עשיר בפרוטאין אך חסרה לו לחות.
במקרים כאלה מוטב לך לבחור בשמנים אחרים בעל משקל מולקולרי גדול יותר כגון שמן ארגן, שמן זית, שמן זרעי ענבים וכדומה, או לערבב את שמן הקוקוס עם שמנים באופן שיפחית את הצטברות החלבון בשיער. במקביל מומלץ לנסות להשתמש במוצרים בעל תכולת פרוטאין נמוכה יותר (2).
מאידך, אם שיערך דק מאוד ייתכן ששמן הקוקוס פשוט כבד לו מדי. נסי להשתמש בכמות קטנה ורק לפני חפיפה.
coconut oil

מה עוד ניתן לעשות? לנסות ולהתנסות:

שמן על שיער רטוב – שומר על לחות השיער. שמן על שיער יבש – מוסיף ברק ורכות. התנסי בשתי הדרכים ובדקי מה עובד טוב יותר עבורך.
אם שיערך הוא בעל נקבוביות נמוכה, כלומר שטח פני השיערה אינו סופג בקלות לחות וחומרים, ייתכן ששמן הקוקוס אינו נספג היטב בשיער אלא רק מצפה אותו וגורם למראה שמנוני ודביק. השתמשי בחום על מנת להחדיר את השמנים לשיערך לפני החפיפה. את יכולה להשתמש במגבת חמה מהמייבש או להשתמש בפן על חום נמוך.
אם שיערך הוא בעל נקבוביות גבוהה, נסי לשים מרכך ללא שטיפה, שמן מעליו, ולסיים בקרם. שיטה זו מבטיחת נעילה מקסימלית של הלחות בשיער.

לסיכום

שמן הקוקוס הוא בעל חומצות שומן בינוניות באורכן, הנספגות היטב בגוף ובשיער. הוא יכול למנוע אובדן של פרוטאין מהשיער, אך בכך גם עלול לגרום להצטברות יתר של פרוטאין. במקרה כזה – הפרוטאין, שתפקידו להעניק חוזק ומבנה לשיער, גורם לשיער להיות נוקשה ויבש למגע.
אם את מרגישה ששמן הקוקוס עושה יותר נזק מתועלת, התנסי בשמנים אחרים במקום שמן הקוקוס, או השתמשי בתערובת שמנים, והשתמשי בשמן הקוקוס לפני חפיפה בלבד. במקרה ושיערך בעל נקבוביות נמוכה, השתמשי בחום על מנת להחדיר את השמנים לשיער לפני החפיפה.

כתבה ואיירה: ריקי קליין, המדענית של קהילת מתולתלות.

הכותבת הינה בעלת תואר שני בהנדסה כימית מהטכניון.

דוגמנית: גיתית אזולאי