האם את צריכה סרום לשיער? ומה ההבדל בין סרום לשמן?

ריקי קליין | ינואר 2, 2017

ריקימה זה גלייז? מה זה סרום? איך משתמשים במוס? אבקת נפח? מה? מי?

אם אי פעם מצאתן את עצמכן שואלות את אחת השאלות האלה, אתן לא לבד! סדרת המאמרים הבאה תעשה לכן קצת סדר בראש. והפעם – סרום ושמן.

בכתבה הקודמת דיברנו על קרם לחות ואיך והאם הוא מתאים לשימוש בשיערכן. היום נדבר על שני מוצרים נוספים בקטגוריית הלחות לשיער- סרום ושמן.
14484604_10154510747668728_4226895401781564526_n

דוגמנית: מוריה כהן

סרום

קטגוריה: לחות לשיער

בשונה מקרמים, הסרום הוא קליל מאוד ועיקר מטרתו להגן על השיער מפני "פריז". הוא עושה זאת ע"י הגנה על השיער מפני הלחות שבסביבה ומעניק ברק. הוא משמש גם להגנה על השיער מפני חום, ולרוב עתיר בסיליקונים בריכוז גבוה. הסיליקון אינו מסיס במים ומונע מעבר לחות, הן מהשיער החוצה והן מהסביבה פנימה ואינו מכביד על השיער, אך בהחלט מצטבר עליו לאורך זמן וקשה להסרה. הוא אינו נספג בשיערה אלא יוצר מעטפת בחלקה החיצוני. סרומים שאינם מבוססים על סיליקון ומתאימים לשיטת curly girl, לרוב יכילו שמנים, פרוטאין משי וכדומה, אך גם הם עשויים להיות כבדים יותר על שיערכן.

למי זה טוב?

למי שמעונינת בהחלקת פני השטח של השיער ומראה רך ומבריק מבלי להכביד עליו ומבלי להפחית מהנפח הטבעי.

 למי זה לא טוב?

למי שמעוניינת להתרחק מסיליקונים או מחפשת מראה מוגדר יותר ופחות נפח.

איך משתמשים?

כמות קטנה מספיקה שכן לרוב מדובר במוצרים מרוכזים מאוד. מספר טיפות על הקצוות בלבד, יתנו מראה זוהר ויסיעו בסגירת קצוות מפוצלים (אוקי, לא באמת, אך הן יסייעו להסתירם…)

איזה סרומים מומלצים?

תוכלו להיעזר במאגר של אתר מתולתלות.

14468764_10154510753118728_774552022903324864_o

דוגמנית: מוריה כהן

שמן

קטגוריה: לחות לשיער

עוד כוכב בהצגה שיכול לסייע לשיער לשמור על הלחות הטבעית שלו. הקרקפת שלנו מפרישה שומן באופן טבעי אשר נשטף יחד עם השמפו. השמן מכיל חומצות שומן ומסייע לשמור על לחות העור והשיער ע"י מניעת בריחה של לחות החוצה, אל הסביבה. השמן נספג בשיערה, מרכך אותה ומגן עליה, מונע היווצרות קשרים ויובש. יש שטוענים ששמנים מסויימים יכולים לטפל בבעיות עור שונות כגון קשקשים, נשירה, גרד וכדומה, אך לא קיימים מאמרים מדעיים אשר תומכים בכך.

מי שנוהגת לחפוף את שיערה לעיתים קרובות מדי (אם את עדיין עושה את זה כדאי שתקראי למה ואיך מומלץ להפסיק) את יכולה למרוח שמן על שיערך טרם החפיפה על מנת להגן על השיער מהשפעתו המזיקה של השמפו. העדיפו שמנים טבעיים, אורגניים, לא מזוככים ובכבישה קרה שאינה הורסת את הרכב השמן. שמנים המומלצים לשיער: שמן זרעי ענבים, שמן קוקוס, שמן זית, שמן זרעי פשתן (מומלץ לערבב עם שמנים אחרים), שמן ארגן, שמן אבוקדו ושמן חוחובה.

למי זה טוב?

כולן יכולות להנות מיתרון השמנים הטבעיים, הכל תלוי באופן השימוש ובכמות.

איך משתמשים?

את שמן הקוקוס יש לשפשף היטב בין כפות הידיים על מנת להמיסו. שמן קוקוס נעשה מוצק בטמפרטורה שמתחת ל-24 מעלות, אבל גם הוא ניתן להמסה קלה ע"י שפשוף קל בין כפות הידיים. אין צורך להמיסו במיקרוגל. שמנים אחרים אינם נעשים מוצקים. אם עור הקרקפת שומני מרחי את השמן על אורכי השיער בלבד והתרחקי מהשורשים. יש למרוח ולהמתין כחצי שעה, ולאחר מכן לחפוף בשמפו עדין. ניתן גם לערבב מעט שמן עם מסיכה לשיער שאת אוהבת, למרוח על השיער לאחר החפיפה כטיפול אינסיבי להחדרת לחות, להמתין כחצי שעה ולשטוף.

 

כתבה: ריקי קליין, המדענית של קהילת מתולתלות.

הכותבת הינה בעלת תואר שני בהנדסה כימית מהטכניון.

בהמשך נעבור לקטגוריית מוצרי העיצוב. השארו מעודכנות!