פינת המדענית המתולתלת – שמן קוקוס

ריקי קליין | מרץ 27, 2016

ריקי

שמענו כל כך הרבה בקהילה שלנו על שמן הקוקוס שנראה כאילו הוא פותר כל בעיה.
אז מה בעצם שמן קוקוס עושה לשיער? כמה מילים על פלא הטבע הזה, מאת המדענית המתולתלת שלנו.

אתן חופפות, כי הקרקפת שומנית או מלוכלכת, או שזה פשוט מרענן. אתן מסירות שומנים מהשיער, המים והשמפו מייבשים אותו וגורמים לשיערה עצמה להתנפח. אתן מחזירות "לחות" לשיער באמצעות מרככים המכילים סיליקונים (או שלא). מעגל קסמים שלא תמיד אפשר לצאת ממנו, פשוט כי אנחנו אוהבות את המראה החפוף, ואוהבות לשים חומרים שאנחנו פשוט לא יכולות לחיות בלעדיהם.

חלקנו התנסנו בשיטת ה-no-poo (בלי בשמפו כלל) או שיטת ה-low poo (שמפו ללא סולפאטים), וקיימים גם סוגי שמפו שמכילים סולפאטים מסוג עדין יותר, בריכוזים נמוכים יותר, או שילוב. כל השיטות האלה אינן מתאימות לכולן ולרוב אינן מונעות את הנזק שהמים עצמם גורמים לשיער, ואינן מגינות על השיערה באמת. יתרה מכך, לא כולן יכולות לא לחפוף, לחפוף מעט, או לוותר על סולפאטים. כן, אתן אלה עם השיער הדק והקרקפת השומנית, שכל דבר שתשימו על השיער יפיל את התלתלים עוד יותר, ובלי חפיפה יומיומית השיער יהיה חסר צורה.

יעלה ויבוא- שמן הקוקוס. לא, הוא אינו משקם את השיער, הוא אינו מזין את השיער, הוא לא מחזיר לשיער את הלחות האבודה מזה שנים ולא עושה מסאז' או מכין קפה לשיערות הסוררות. סביר להניח שאם תשימו אותו סתם כך אחרי חפיפה, תקבלו בדיוק את המראה שאתן מנסות להמנע ממנו: שומני ונפול. אז מה הוא כן עושה? ואיך משתמשים בו? הוא מגן על השיער מכל התהליכים הללו שאנחנו פשוט פשוט חייבות לעשות. וזה מה שנקרא- pre poo, כלומר – תהליך קודם לשמפו.

שמן קוקוס

מריחת שמן קוקוס על השיער לפני החפיפה- זה כל הסיפור. שמן הקוקוס מגן על השיער מהמים עצמם- וכך אתן יכולות לחפוף אך ורק את עור הקרקפת, שבשבילו נועד השמפו באמת. שארית הסבון מספיקה כדי לנקות את שאר השיער וקצת משמן הקוקוס, והשיער לא יתייבש מהמים ומשמפו, ולאחר מכן יראה רך ומבריק, ממש כדי לגרום לכן לחשוב שהשיער שלכן שוקם והוזן עד עמקי נשמתו ושורשיו. נפלא, לא? אחרי החפיפה כנראה שלא תצטרכו מרכך (מי שיש לה שיער ארוך או נטייה לקשרים יכולה בהחלט להפריד את השיער לחלקים, למרוח את שמן הקוקוס ולסרק בסבלנות עם מסרק רחב שיניים טרם החפיפה).

דרך אגב, לא חייבים להשתמש בשמן קוקוס, כל שמן טבעי יכול לעשות את אותה הפעולה, ואפילו מרכך פשוט (אם שמעתן פעם את ההמלצה ההזויה לשים מרכך לפני השמפו.. אולי עכשיו היא קצת פחות הזויה בעינכן).

ומכל הסיבות שפורטו לעיל- כנראה שזה לא ממש ישנה אם תמרחו את שמן הקוקוס שעתיים לפני החפיפה, חצי שעה לפני, חמש דקות לפני או תשנו איתו כל הלילה ותבריחו יתושים (לא ממש יודעת מה הדיעה של יתושים לגבי הנושא), הוא ימשיך לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב, לא פחות ולא יותר, אם כי כדאי לתת לו להספג בשיער לפחות עשר דקות.

נסו ותהנו, ואל תשכחו לעדכן!

 

כתבה ואיירה: ריקי קליין, המדענית של קהילת מתולתלות.

הכותבת הינה בעלת תואר שני בהנדסה כימית מהטכניון.