האם מרכך גורם לנשירה?

ריקי קליין | פברואר 15, 2017

ריקי

הוא מתיר קשרים ומאפשר לסרק את השיער בקלות (ועל כך אין ויכוח), הוא מסייע בכליאת הלחות בשיער, מונע מראה יבש, ותורם למראה שיער מבריק ובריא . אולם למרות יתרונותיו, נראה שיש עדיין המון שאלות לא פתורות לגביו – האם הוא אכן בריא לשיער? האם מומלץ להשתמש בו כל יום? האם הוא גורם לנשירה??

האם מרכך טוב לנו?

אם נחזור להתחלה, עלינו לזכור שפעולת החפיפה היא זו שאינה טבעית לגופנו ולשיערנו, שכן היא מסירה מהשיער את כל השמנים הטבעיים שנועדו להגן על השיער ולשמור עליו מפני יובש, שבירה ומהשפעת הסביבה. לכן איננו יכולות להגיד שמרכך מזיק לשיערנו אבל מצד שני שהשמפו תורם לבריאותו, כי אין בכך שום הגיון. אם אנחנו בוחרות לחפוף את שיערנו בניגוד לטבע (שזה בסדר גמור וכולנו נהנים מכך) עלינו לקחת בחשבון שאת מה שהשמפו לוקח, לפעמים עלינו להחזיר באופן מלאכותי. אז למה בעצם לקחת מן השיער משהו באמצעות תכשיר אחד, ואז להחזיר אותו בצורה של חומר אחר?

Shiran Sara Itach

דוגמנית: שירן שרה איטח

קיימות מספר סיבות. בראש ובראשונה- כי אנחנו אוהבות את זה. זה מריח טוב, זה מרגיש טוב וברוב הפעמים זה גם נראה יותר טוב, כי גם אם שיער לא חפוף זה הדבר הכי בריא שיש, לא בהכרח נאהב את התוצאה. דבר שני, שמן (או סבום) הוא לא הדבר היחיד שמצטבר על שיערנו, יש גם אבק, לכלוך, פיח וכדומה. גם אם לאורך זמן הדברים האלו לא יפגעו בנו, או שנמצא פתרונות טבעיים יותר להסרתם, רובנו מעוניינות פשוט להיפטר מהם בנוחות, בקלות וביעילות. בדיוק לשם כך קיים השמפו, ומשום שהוא מסיר לכלוך ושומן ביעילות רבה כל כך, הוא גם גורם לשיער להיות יבש וחסר ברק, וכאן המרכך יכול לסייע לנו.

curly relaxed

אז למה לא – בעצם?

הצטברות חומרים על השיער והקרקפת

רוב המרככים מכילים סיליקונים שעלולים להצטבר על השיער לאורך זמן ולגרום לפעולה הפוכה. אז אם אתן נמנעות מחפיפה יומיומית, ובין חפיפיות נוטות להשתמש במרכך בלבד, או לחלופין אם אתן משתמשות במרכך בלבד על מנת לנקות את שיערכן (שיטת curly girl), מומלץ לחפש אחר מרכך שאינו מכיל סילקון.

מומלץ לקחת בחשבון שמרככים שאינם מכילים סיליקון לעיתים מכילים תכולה גבוה של שמנים, וגם הם עלולים להכביד על השיער, לכן חשוב לנסות ולהתנסות.

ריכוך יתר

בנות רבות מכירות את התופעה אך אינן יכולות לשים את האצבע על הגורם לה. כאשר אנו משתמשות בכמות רבה של מרכך לאורך זמן, אנו פוגעות במאזן הלחות-פרוטאין. הפרוטאין הוא זה שתורם למבנה וחוזק השיערה, והוא זה שנותן לנו את התלתלים המוגדרים והיפים שאנחנו אוהבות. לשיער דק לרוב חסר את החוזק והמבנה האלה, ובמקרה כזה הפרזה בשימוש במרכך עלולה לגרום לו להראות עוד יותר נפול וחסר צורה, כאשר הוא בעצם זקוק לתוספת של פרוטאין.  התוצאה היא תלתלים יפים ומוגדרים לאחר חפיפה אשר הופכים לגוש חסר צורה ברגע שהם מתייבשים.

מוכר לכן? ניתן לבדוק האם לשיער חסרה לחות או פרוטאין באמצעות מספר שיטות עליהן ניתן לקרוא במאמר פרוטאין. אם לשיער שלכן חסר פרוטאין, מומלץ להשתמש במוצרים בעלי תכולת פרוטאין גבוהה.

נשירה

אם אינכן מורחות מרכך ישירות על הקרקפת לא סביר שהמרכך עצמו יגרום לנשירה. מה שהוא כן עלול לעשות זה לגרום לריכוך יותר של השיערה, כפי שתואר בסעיף הקודם, וזה עלול לגרום לשיערה להיות אלסטית מדי ולהקרע בזמן המשיכה- מה שבעיננו נראה כמו נשירה. לכן מומלץ להקשיב לשיער, לראות מתי הוא סובל מריכוך יתר ופשוט להניח לו.

blonde curly

כמו תמיד, הכל עניין של מינונים ושל העדפה אישית של שיערכן. אם שיערכן נראה טוב יותר בלי מרכך – לכו על זה!

המלצות

אין מניעה של ממש משימוש במרכך, אך נסו להפחית את השימוש בו, ומדי פעם לחפוף רק את הקרקפת עם מעט שמפו ולא להוסיף מרכך. אחת לכמה חפיפות חפפו את השיער לכל אורכיו על מנת להסיר כל שאריות של מרכך מאורכי השיער. על מנת להמנע מריכוך יתר של השיער מומלץ לחפש אחר מוצרים אשר מכילים כמות גבוהה של פרוטאין ולהשתמש בהם אחת לכמה חפיפות, וכן לנסות ולא להשתמש במרכך בכל חפיפה.

כדאי להתנסות בשיטות אחרות שסייעו לשיער להתמודד עם היובש וחוסר הברק כמו מריחת שמן קוקוס או שמן זית לפני חפיפה. השמן עצמו לא מעניק לשיער לחות (כידוע שמן דוחה מים), אבל הוא שומר על השיערה מאיבוד לחות ומגן על השיער מהשמפו בזמן החפיפה.

olive oil

דרכים נוספות לשימוש במרכך שכדאי להכיר:

  1. הפכו את סדר הפעולות – השתמשו במרכך לפני החפיפה. כך המרכך ישטף בצורה טובה יותר לאחר שפעל את פעולתו.
  2. קחו את זה רחוק יותר- השתמשו במרכך כטיפול pre-poo, במקום שמן קוקוס, כלומר, לפני שאתן חופפות את השיער מרחו מרכך על אורכי השיער ואז חפפו את השיער ובמיוחד את איזור הקרקפת מבלי לשטוף את המרכך קודם לכן. פעולה זו חוסכת זמן והשפעתה דומה.
  3. נסו להשתמש בכמות קטנה של מרכך במקום קרם לשיער, על שיער לח, במקום להשתמש בכמות רבה של מרכך במקלחת.

בונוס: מה זה בכלל מרכך? – מדע על קצה המזלג

חומרים פעילי שטח (חפ"שים) הם חומרים שתפקידם להוריד את מתח הפנים של המים ולאפשר להם להתערבב עם חומרים שונים, בין אם על מנת לנקות ובין אם על מנת לסכך, לאפשר פיזור נוח של החומר, לרכך את השיער, לתרום לייבוש מהיר או לאיטום קצוות.

חפ"שים קטיונים מכילים קבוצת ראש טעונה חיובית אשר נמשכת לאיזורים פגומים בשערנו, משום שאזורים אלו טעונים שלילית (והפכים כידוע נמשכים, לפחות בעולם הכימיה) ובכך הם נקשרים אל השיער ויכולים לסכך ולרכך אותו. ישנם חומרים שיכולים לנקות את השיער וגם לסכך אותו בו זמנית אך לשם כך יש צורך לשלב בין חפ"שים שונים באותו מוצר.על-מנת שהמוצר גם ינקה וגם יסכך, יש צורך בחומרים נוספים.

דוגמאות לחפ"שים קטיונים: Behentrimonium chloride, Cetrimonium bromide

 

כתבה ואיירה: ריקי קליין, המדענית של קהילת מתולתלות.

הכותבת הינה בעלת תואר שני בהנדסה כימית מהטכניון.