המיתוסים נשברים: האם באמת עדיפה מסכה על פני מרכך?

ריקי קליין | יולי 27, 2019

ריקי
"אני לא משתמשת במרכך אלא רק במסיכה"

"מרכך מייבש את השיער, מסיכה מרככת אותו"

"מסיכה הרבה יותר בריאה ממרכך"

"מרכך שיער הוא קליל יותר ולכן פחות מפיל את התלתלים"

אלו חלק מהאמירות הנפוצות ביותר כאשר מדברים על מוצרי הריכוך בהם אנו משתמשות לאחר החפיפה. נהוג לחפוף, לרכך ולשטוף, אבל אנחנו למדות כל הזמן שלפעמים שינויים קטנים עושים הבדל גדול, ולכן בשנים האחרונות צצו מגמות ושיטות חדשות באופן הטיפול בשיער. כשזה מגיע למרכך שלנו, חלקנו נמנעות ממנו לחלוטין ("כי הוא בעצם מייבש עוד יותר את השיער…" כך אומרים), חלקנו משתמשות במרכך ושוטפות אותו היטב היטב ("כי הוא גורם לנשירה.." האמנם?), וחלקנו משתמשות במרכך או במסיכה אבל לא שוטפות אותם עד הסוף ("למרות שההוראות אומרות אחרת").

אז מה בעצם ההבדל, והאם באמת יש הבדל, בין מרכך למסיכה, או שאולי זהו רק שיווק מצוין שתפקידו לגרום לנו להסתכל על מסיכה כמשהו קצת יותר אקסקלוסיבי, קצת יותר יוקרתי, משהו שיצדיק את המחיר הגבוה או הכמות הקטנה?

נתחיל בכך שנאמר, מרכך או מסיכה, לשניהם מטרה בסיסית זהה, לרכך את השיער לאחר השימוש בשמפו, להחזיר לו חלק מהשומן שהשמפו הסיר, לסגור את הקוטיקולות למראה נקי ונטול "פריז", להחזיר את הברק והרכות לשיער, לעיתים בתוספת ריח נעים, להקנות ריכוך קל או עמוק ולסייע בפתיחת קשרים.

מסיכה או מרכך

"כדי לעצים את השפעת המסיכה ניתן לשים כובע רחצה על השיער ומעליו מגבת חמה"

איך פועל הקסם הזה?

הן המרכך והן המסיכה, לרוב מכילים חומרי ריכוך אשר טעונים במטען חיובי. מטען זה נמשך לאזורים הפגומים בשיערנו, שלרוב טעונים במטען שלילי. אותה משיכה חשמלית מסייעת לחומרי הריכוך השונים להיצמד לשיער ולצפות אותו, ובכך לתרום לרכות ולברק. חומרים אלו יהיו למשל Cetearyl Alcohol, Behentrimonium Cloride, פולקיווטים למיניהם, שעוות, סיליקונים, שמנים, חמאת שיאה וכדומה.

לעיתים נמצא חומרים אלו גם בשמפו.

אז מה ההבדל בין מרכך למסיכה?

מרקם – לרוב מרקם המסיכה עשיר וסמיך יותר, מה שמאפשר להשאיר את המסיכה על השיער למשך זמן רב יותר ומקל עליה להגיע לכל האזורים.

ריכוז – ריכוז החומרים המרככים והמסככים יהיה גבוה יותר במרבית המסכות, וגם הכמות שלהם תהיה גדולה יותר.

סוג החומרים – לרוב במסיכה יהיו חומרים "כבדים" יותר אשר חודרים לעומק השיערה ומאפשרים ריכוך יותר אינטנסיבי ואגירת לחות טובה יותר, שמנים, סיליקונים וחמאת שיאה. הגדלת ריכוז החומרים המרככים לרוב מייקרת את המסיכה לעומת המרכך.

אופן שימוש – מרכך: על שיער רטוב, למשך מספר דקות. לשימוש יומיומי לצורך פתיחת קשרים, ריכוך וברק. מסיכה: ניתן להשתמש כמו מרכך, על שיער רטוב למשך מספר דקות, וניתן ומומלץ להשתמש במסיכה על שיער יבש לפני החפיפה ובכך גם לאפשר את השארת המסיכה לזמן רב יותר (לרוב מומלצות לפחות כ-20 דקות על מנת לאפשר לחומרים לחדור לשיער), וגם להגן על השיער מפני פעולת השמפו האגרסיבית. השימוש במסיכה מומלץ בין פעם לפעמיים בשבוע.

כדי לעצים את השפעת המסיכה ניתן לשים כובע רחצה על השיער ומעליו מגבת חמה, ולהישאר כך במשך 20 דקות לפחות. החום מסייע לחומרים להיספג בשיער ובכך מגדיל את האפקט שלהם.

מרכך מייבש מסיכה מרככת?

יש לזכור כי לרוב אנו משתמשים במרכך באופן יומיומי במטרה להחדיר לחות לשיער ולרכך אותו. יחד עם זאת המרכך (וגם המסכה) אינו מכיל "לחות", אלא להפך, הוא מכיל רכיבים הידרופוביים, אשר דוחים מים: סיליקונים, שעווה, שמנים וכו' שמטרתם למנוע מהלחות לצאת מהשיער. רכיבים אלה מצפים את השיערה ואוטמים אותה. הלחות עצמה מגיעה מהמים בזמן החפיפה, אולם הצטברות של אותם חומרים הקיימים במרכך בעצם עלולים לגרום לפעולה הפוכה, למנוע מהלחות לחדור לשיערה ולהשאיר את השיער יבש ופריזי. מכיוון שהנטייה היא להשתמש במרכך באופן יומיומי, ובמסיכה פעם-פעמיים בשבוע, נוצרת האשליה שמרכך מייבש ומסיכה מעניקה לו לחות.

בנוסף, המסיכה לרוב מכילה גם חומרים שחודרים עמוק יותר לשיערה, ומסייעים לרכך את השיער באופן יותר אינטנסיבי, ורוב המרככים הפשוטים מכילים רק חומרים שמצפים אותה כמו סיליקונים אשר אוטמים את השיערה יותר בקלות, ולכן הם גם זולים יותר. יש לציין שמרבית המסכות, גם היקרות מבינהם, מכילות סיליקונים ולכן בשימוש תכוף גם מסכה יכולה לייבש.

בין אם מדובר במרכך או במסיכה, ככל שריכוז החומרים המרככים אשר מגיע מהתכשירים השונים הולך ועולה, השיער מצטפה בעודף של חומרים שומניים והופך להיות הידרופובי – הוא דוחה מים ומונע מהם לחדור פנימה, ובכך בעצם מתקבל מראה יבש.

על מנת להמנע ממראה יבש רצוי להשתמש במרככים ומסכות שאינם מכילים סיליקונים או שעוות.

מרכך או מסיכה

"מרכך או מסיכה אינם יכולים באמת לשקם את השיער, ואינם מזינים אותו"

מה לגבי המיתוס לגבי נשירה?

בין אם נשתמש במרכך או מסיכה, עודף ריכוך של השיערה פוגע באלסטיות שלה (אלסטיות מתארת התנגדות של חומר לדפורמציה, ואת יכולתו לחזור לצורתו המקורית לאחר מכן). הדבר גורם לשיער להיקרע כאשר מותחים אותו, מה שגורם לנו לחשוב שמדובר בנשירה של השיער.

לרוב נהוג לחשוב שמרכך גורם לנשירה ומסיכה בריאה יותר, אבל האמת היא ששניהם גורמים לריכוך של השיער ולהחלשתו מבחינה מכנית, ואין קשר בין זה לבין נשירה אמיתית של שיער מהשורש. במרכך נהוג להשתמש על בסיס יומיומי ולכן לעיתים נדמה לנו שהוא גורם לנשירה באופן יותר מסיבי.

מעבר לכך, אין עדויות או מחקרים אשר תומכים בטענה הזו שמרכך (או כל מוצר טיפוח אחר) גורם לנשירת שיער, אם היו כאלו, תעשיית הסרת השיער הייתה ממהרת לרתום זאת לטובתה, ובמקביל לכך יצרני השמפו היו מתחרים על יצור מרככים למניעת נשירה…

מה אנחנו למדות מכל זה?

מרכך הוא אכן לרוב קליל יותר, ריכוז החומרים המרככים בו הוא נמוך יותר והם פחות נוטים לחדור לשיער ולהכביד עליו ולכן הוא מתאים לשימוש יומיומי. השימוש בו לא מצריך המתנה ארוכה ולכן הוא נוח ופשוט לשימוש.

מסיכת לשיער לרוב מכילה חומרים כבדים יותר. כדאי להשאיר אותה על השיער לפחות ל-20 דקות על מנת לאפשר לחומרים לחדור לשיער וליהנות מכל יתרונותיהם. שימוש תכוף במסיכה במקום מרכך, עלול לגרום להצטברות של חומרים שונים על השיער והקרקפת (build-ups) ובכך לגרום למראה כבד ושמנוני, לגרד, קשקשים וכו'. השיער יראה נפול ודהוי ואנו עלולות להשיג תוצאה הפוכה.

אז בעצם- לא כולן יכולות להחליף את המרכך במסיכה. לא לכולן זה מתאים, וגם למי שכן, השפעת המסיכה עלולה להשתנות לאורך זמן ככל שהחומרים הולכים ומצטברים, ולגרום לתלתלים לאבד את צורתם.

 

אז מה עושים? האם לבחור במרכך או מסיכה, באיזה אופן ובאיזו תדירות להשתמש?

כל זאת תלוי כמובן בשיער שלנו ובתוצאות הרצויות.

בעלות שיער דק ועדין, או בעל נקבוביות נמוכה, שנוטה להצטפות בחומרים במהירות, יעדיפו מרכך קליל על פני מסיכה, בקצוות בלבד ואם אפשר לא בכל חפיפה.

בעלות שיער ארוך, עבה, יבש מאוד, וגם מי ששיערה עבר טיפול כימי כלשהו כגון צבע או גוונים, בעל נקבוביות גבוהה אשר נוטה לאבד לחות במהירה, ייהנו מיתרונות המסיכה ויכולות להשתמש בה לעיתים תכופות יותר.

כשמדובר בחומרים עצמם, כדאי לחפש מרככים ומסיכות ללא סילקונים. אם כן משתמשים בסיליקונים כדאי לוודא שלפחות חלק מהמוצרים שלנו לא יכילו סיליקון (שמפו, מרכך, מסיכה, קרם לחות) ובכך נקטין את הצטברות החומרים על השיער והקרקפת. כך או כך, תמיד כדאי לקרוא את הרכיבים על גבי המוצרים ולראות על מה אנחנו משלמות. 

מומלץ במשך רוב ימות השבוע לחפוף רק את עור הקרקפת, ומדי פעם לחפוף גם את אורכי השיער על מנת לסלק את החומרים שהצטברו לאורך זמן. בימים האלה מומלץ להשתמש במסיכה כדי להחזיר לשיער את הלחות שאיבד. אם במשך הזמן אתן מרגישות שהשיער נהיה כבד ושמנוני, כנראה שהגיע הזמן לחפיפה טובה.

נוסיף ונאמר, מרכך או מסיכה אינם יכולים באמת לשקם את השיער מעבר לשיקום קוסמטי וזמני בלבד, ואינם מזינים אותו, כי שיערנו ניזון אך ורק מהשורשים, ואלו מקבלים את החומרים הדרושים להם, ממש כמו שאר חלקי גופנו, מהמזון אותו אנו אוכלים.

אז שתו הרבה מים, איכלו בריא, השקיעו בפעילות גופנית, ומדי פעם תנו לשיערכן מנוחה.

כתבה וחקרה: ריקי קליין, המדענית של קהילת מתולתלות.

הכותבת הינה בעלת תואר שני בהנדסה כימית מהטכניון.